Çanakkale Troya Tarihi Milli Parkı Yeni Planı'na Kavuştu

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, tabii zenginliklerin halkın hizmet...

Haberler 28.10.2015, 11:55
Çanakkale Troya Tarihi Milli Parkı Yeni Planı'na Kavuştu

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, tabii zenginliklerin halkın hizmetine sunmak ve milli parkları önemli bir cazibe merkezine dönüştürmek maksadıyla milli park ve tabiat parkı yatırımlarına hız verdi. Bu kapsamda, yeni planına kavuşan Troya Tarihi Milli Parkı yeni çehresiyle vatandaşların hizmetine sunulacak.

-“YATIRIMLARIMIZA HIZ VERDİK”-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 1996 tarihinde milli park ilan edilen ve 1998 senesinde de Dünya Kültürel Miras Listesi’ne de dahil edilen Troya Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı’nı onayladı.

Bu konunun önemine değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Gelişme planının onaylanması ile Bakanlığım tarafından bu alana yapmayı hedeflediğimiz yatırımlara da hız verdik. Onaylanan revizyon planı kapsamında yapılacak çalışmalar ile hem Türkiye hem de dünya çapında önemli tarihi ve kültürel özelliklere sahip milli parkımızın korunarak gelecek kuşaklara aktarımını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

-GELİŞME PLANI İLE TARIM İÇİN “İYİ TARIM UYGULAMALARI” İLE ORGANİK TARIMA GEÇİLECEK-

Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı’nın onaylanması ile milli park alanı koruma ve kullanma dengesi içerisinde bölgelere ayrılarak bazı alanlar için koruma kıstasları getirildi. Ayrıca, tarım alanları ile alakalı da yeni düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda, milli park sınırları dahilinde sürdürülebilir tarım için “iyi tarım uygulamaları” ile organik tarıma geçilecek.

Ayrıca, Troya Tarihi Milli Parkı’na gelen ziyaretçi sayısını artırmak maksadıyla Çadırlı Kamp Alanı ile günübirlik kullanım alanları yapılacak. Milli Park sahası içindeki Ören Yeri’nin tanıtımını artırmak maksadı ile de yeni etkinlikler düzenlenecek.

-MİLLİ PARKTA EKO-TURİZM ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLECEK-

Onaylanan revizyon planı kapsamında milli park ve civarında yaşayan yöre halkına, ilgi gruplarına, idarecilere ve öğrencilere yönelik eko-turizm eğitimleri verilecek. Milli park alanının sahip olduğu değerler ve geleneksel ürünlere yönelik pazar araştırmaları yapılarak, eko-turizme konu olacak ürün ve konular belirlenecek.

Ayrıca milli parkta yeme-içme tesisleri,  altyapı ve çevre temizlik işleri, servis hizmetleri, konaklama gibi hizmet sunumları ile alan kılavuzluğu seçiminde öncelikle olarak yöre insanından faydalanarak bölge halkına da istihdam olanağı sağlanacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@