Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yılı kutlanacak

ÇANAKKALE Deniz Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, 12 Mart'ta Çimenlik Kalesi'ndeki açılış töreniyle başlayacak ve 26 Mart'a kadar devam edecek. Büyük Zafer'in kazanıldığı 18 Mart günü,...

Haberler 07.03.2016, 19:30
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yılı kutlanacak
dha - Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, 12 Mart'ta Çimenlik Kalesi'ndeki açılış töreniyle başlayacak ve 26 Mart'a kadar devam edecek. Büyük Zafer'in kazanıldığı 18 Mart günü, Çanakkale 18 Mart Stadyumu'nda ve Şehitler Abidesi'nde iki ayrı tören yapılacak.

Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenecek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü etkinliklerinin programı açıklandı. Buna göre, Zafer etkinlikleri 12 Mart Cumartesi günü Çimenlik Kalesi'ndeki açılış töreniyle başlayacak. Buradaki törende, Gelibolu Yarımadası'ndan alınan toprak, su ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere halk yürüyüşü ve koşusuyla yola çıkarılacak. 26 Mart'a kadar sürecek etkinliklerde konferans, paneller düzenlenecek, sergiler açılacak, tiyatro ve sinema gösterimleri gerçekleştirilecek, sportif müsabakalar yapılacak, konserler verilecek.

Büyük törenler ise Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart günü gerçekleşecek. Sabah Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenkler sunulacak. 18 Mart Stadyumu'ndaki ilk tören ise saat 09.30'da Çanakkale Şehitleri anısına verilen ve üzerinde 'Çanakkale Geçilmez' yazan altın madalyanın Vali Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından bayrağa toka edilmesiyle başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından protokol üyeleri; halkın, askerlerin ve öğrencilerin Zafer Bayramını kutlayacak. Protokol konuşmalarının ardından şiirler okunacak, mehteran gösterisi gerçekleşecek, resmi geçit töreni yapılacak.

İkinci tören ise Gelibolu Yarımadası'nda Şehitler Abidesi'nde saat 14.30'da başlayacak. Atatürk Anıtı'na çelenkler sunulacak. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Şehitlik Defteri imzalanacak. Boğazda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait savaş gemilerinin geçidi, Türk Yıldızları'nın gösterisi gerçekleşecek. Sembolik Şehitlikte Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Çanakkale Şehitlerine temalı Hüsn-ü Hat Sergisi açılacak.
Akşam ise Çanakkale Belediyesi tarafından şehir merkezinde Fener Alayı ve Havai Fişek gösterisi düzenlenecek.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@