Çanakkale Belediyesi'ne Yeni Bina

ÇANAKKALE Belediyesi'nin 47 milyon lira harcanarak 2018 yılında tamamlanması planlanan yeni binası için temel atma töreni düzenlendi.

Haberler 14.10.2015, 22:17
Çanakkale Belediyesi'ne Yeni Bina
Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA) - ÇANAKKALE Belediyesi'nin 47 milyon lira harcanarak 2018 yılında tamamlanması planlanan yeni binası için temel atma töreni düzenlendi.

Eski Garaj Meydanı'nda otel olarak inşa edilen ancak 1980'den bu yana Çanakkale Belediyesi hizmet binası olarak kullanılan eski belediye binası, geçen aylarda yıkıldı. Yarışma sonucu seçilen projeyle eski binanın yerine, 'Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi' binası yapımı için başlatılan hazırlıklar tamamlandı. 47 milyon TL bedel ile 2018 yılında tamamlanması planlanan merkez için temel atma töreni düzenlendi. Çanakkale Valisi Hamza Erkal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ile Bülent Öz, CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve çok sayıda davetli törene katıldı.

"ÖNCE ALTYAPIYA ÖNEM VERİLDİ"

Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, 2002 yılında başkan olduğunda kendisine sürekli belediye binasının kente yakışmadığının söylendiğini ancak, Çanakkale ve halkın çok daha acil ihtiyaçları olduğu için önce altyapı, çevre ve sosyal yatırımlara öncelik verdiğini söyledi. Bu yatırımların tamamlanmasının ardından çevreci, çağdaş bir anlayışla yeni yeşil belediye binasını yapmak için harekete geçtiklerini belirten Başkan Gökhan, "Burada sadece bir bina değil, aynı zamanda bir de kamusal alan kazanacağız. Binanın önü bir meydan olacak ve burası kentin etkinlik alanı olacak. İçinde otoparkı da bulunacak. Sonuç itibariyle bulamadığımız için tarihi bir binayı belediye binası haline getiremedik ama çağdaş yeni anlayışla örnek olacak bir binayı yapmak için harekete geçtik. Burada herkesin, 'İşte benim kentimin belediye binası' diyeceği bir bina olacak. İnsanlar görmek ve incelemek için buralara gelecek" dedi. 

"ÇEVREYE EN AZ ZARAR VEREBİLECEK BİR YAPI"

Çanakkale Valisi Hamza Erkal da, belediyenin, ekosisteme en uygun, çevreye en az zarar verebilecek bir yapı inşa etiğini ifade ederken, "Bu anlayışla hareket ettikleri için özellikle belediye başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Çanakkale gibi doğal güzelliğiyle ön planda olan bir ilde böyle bir binanın tüm Türkiye'ye örnek olacak bir şekilde inşa edilmesi bizleri gururlandırıyor. Çanakkale'nin, özellikle bu tür binalarla yeniden şekillendirilmesi, güzel bir ruh kazandırılması gerekiyor" diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, şöyle konuştu:

"Gönül isterdi ki bugün burası renkli balonlarla şenlenebilseydi. Gönül isterdi ki siyah balonlara mahkum edilmeyelim. Ama umudumuz var, gücümüz var ve birlikteyiz. Onun için bugün temelini attığımız hayatı içinde barındıran bu bina, Türkiye'nin yarınına dair çok önemli bir mesaj barındırıyor. Biz doğayı inkar etmeyen doğayla yaşayan, birbirini inkar etmeyen birlikte yaşamdan güç alan ve en önemlisi farklı akıntılarıyla, farklı coğrafyaları bir arada yaşayabilen Çanakkale'si ile buradan güç alan ve buradan ayağa kalkabilecek olan bir ülkeyiz. İşte 1 Kasım'da yaşanacak olan o farklılığın esasında inşasını ve temelini bugün burada attığımızı düşünüyorum."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası'nın temelini atmak için başlarına baretleri taktı. Bu sırada Necippaşa Camii imamı Bircan Göçen, dua etti. Göçen, Kuran-ı Kerim'den ayetleri ezbere okuduktan sonra dua bölümünü önceden yazıp kaydettiği cep telefonundan satır satır okuyarak yaptı. Dua ardından, protokol üyeleri, beton dökme butonuna basarak, temele ilk harcı koydu. Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Rekreasyon Alanı devir teslim töreni ile Altın Yıllar Yaşam Merkezi'nin açılışları yapıldı.

YEŞİL YEREL YÖNETİM VE KÜLTÜR MERKEZİ BİNASI

Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binasının toplam 10 bin metrekare alanda 27 bin 83 metrekare kapalı alana sahip olacağı, 2 bodrum kat, zemin kat ve 3 normal kattan oluşacağı bildirildi. Bodrum katlarda 162 araçlık, 6602 metrekarelik kapalı otopark alanı, 814 kişilik 598 metrekarelik çok amaçlı salon, 390 kişilik 410 metrekarelik nikah salonu, 356 metrekarelik medyatek ve birimlere ait arşiv bölümleri ile giriş katında 290 metrekarelik meclis salonu, kent meydanına açılan 404 metrekarelik sanat galerisi ve müdürlük ofisleri bulunuyor. Üst katlarda ise başkanlık makamı ve diğer müdürlük ofisleri ile 465 metrekarelik yemek salonu yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@