Can Dündar'a silahlı saldırı davasında dosya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi

Gazeteci Can Dündar'a, İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenleyen ve muhabir Yağız Şenkal'ın bacağından yaralanmasına neden olan Murat Şahin'in de aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı...

Haberler 25.08.2016, 12:41
Can Dündar'a silahlı saldırı davasında dosya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi
Ümit TÜRK (DHA) Gazeteci Can Dündar'a, İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenleyen ve muhabir Yağız Şenkal'ın bacağından yaralanmasına neden olan Murat Şahin'in de aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davada 28. Asliye Ceza Mahkemesi, eylemin kasten öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında tartışılması gerektiğini belirterek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Murat Şahin ile "Azmettirme" suçundan yargılanan tutuksuz sanık Habip Ergün Celep ve Sabri Boyacı katıldı. Duruşmaya Dündar yurtdışında olduğu için katılamazken, saldırıda yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal duruşmada hazır bulundu.

AVUKATLAR AĞIR CEZADA YARGILANMASINI TALEP ETTİ

Duruşmada söz alan Dündar'ın avukatı Bülent Utku, sanıkların eylemi örgütlü işledikleri ve eylemin kasten öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek dosyanın ağır ceza mahkemesinde görülmesini talep etti. Saldırıda ayağından yaralanan muhabir Yağız Şenkal'ın avukatı da, müvekkiline isabet eden merminin ayağına değil de ölümüne yol açacak şekilde vücuduna isabet edebileceğini ifade ederek dosyanın görevsizlik kararı verilip ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istedi. Avukatların bu talebine sanık avukatları itiraz etti.

SANIK: EĞER ÖLDÜRMEK İSTESEYDİM...

Son olarak söz alan sanık Murat Şahin de adam öldürme kastı ile davranmadığını, bu nedenle kasten öldürmeye teşebbüs suçunu kabul etmediğini söyledi. Şahin, "Eğer öldürmek isteseydim. Beni tutan Dilek Dündar'a vurur, kenara iterdim ve ateş ederdim" diye konuştu. Adının bazı suç örgütü liderleri ile anılmasını istemediğini belirten Şahin, bu eylemi 15 Temmuz darbe girişiminden önce gerçekleştirdiğini söyledi.

MAHKEME, SANIKLARIN AĞIR CEZADA YARGILANMALARINI İSTEDİ

İfadelerin tamamlanmasının ardından davayı karara bağlayan 28. Asliye Ceza Mahkemesi sanıkların işlediği eylemin kasten adam öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında tartışılması gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verdi ve dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti.

KABUL EDİLİRSE SANIKLAR AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Mahkeme ayrıca sanıklar için eylemlerine uyan yeni cezalar istedi. "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Hakaret" ve "Ruhsatsız silah" suçlarından Murat Şahin'in 30 yıldan 47 yıla kadar, "Azmettirmek", suçundan tutuksuz sanıklar Sabri Boyacı'nın 10 yıldan 18 yıla kadar, Habip Ergün Celep'in ise 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları talep edildi. Mahkeme, istenen yeni ceza miktarına dikkat çekerek Murat Şahin'in tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu kararı kabul edilirse sanıklar ağır ceza mahkemesinde yargılanacak.

MURAT ŞAHİN'İN 11 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İddianamede, tutuklu şüpheli Murat Şahin'in "Kasten yaralama", "Silahla tehdit", "Hakaret", "6136 sayılı Kanuna Muhalefet" suçlarından toplam 4 yıldan 11 yıla kadar hapsi isteniyordu. Azmettirmekle suçlanan diğer iki şüphelinin de "Kasten yaralama" ve "Silahla tehdit" suçlarından 2 yıl 8'er aydan 7'şer yıla kadar hapsi talep ediliyordu.

6 MAYIS'DA SALDIRI OLMUŞTU

Can Dündar'a 6 Mayıs'ta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde Murat Şahin tarafından silahlı saldırıda bulunulmuş, Can Dündar olaydan yara almadan kurtulurken, televizyon muhabiri Yağız Şenkal ise bacağından yaralanmıştı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@