Büyükelçiden Edelman'a Faust Yanıtı: Abd Beslenen Örgütlerin Isırdıklarını Unutmasın!

Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Irak’a 2003 yılında başlatılan çılgın seferin şampiyonluğunu yapanların, yarattıkları ortamın doğrudan sonucu olan büyük tehdide karşı Türkiye’nin meşru müdafaa eylemlerini eleştirmeleri ve dönüşlerinin “ironik” olduğunu bildirdi.

Haberler 03.09.2015, 12:29
Büyükelçiden Edelman'a Faust Yanıtı: Abd Beslenen Örgütlerin Isırdıklarını Unutmasın!

-Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Eric Edelman’ın New York Times’ta yayınlanan ve Türkiye hakkında zehir zemberek tespitler bulunan makalesine cevap gönderdi.

-Büyükelçi Kılıç: Irak’a 2003 yılında başlatılan çılgın seferin şampiyonluğunu yapanların,  yarattıkları ortamın doğrudan sonucu olarak, ülkenin güney sınırlarında, bir boğanın çömlek dükkânına girişi örneği meydana gelen devasa tehdide karşı Türkiye’nin meşru müdafaa eylemlerini eleştirmeleri ve geri dönüşleri ironik.

ANKARA(ANKA) – Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Irak’a 2003 yılında başlatılan çılgın seferin şampiyonluğunu yapanların, yarattıkları ortamın doğrudan sonucu olan büyük tehdide karşı Türkiye’nin meşru müdafaa eylemlerini eleştirmeleri ve dönüşlerinin “ironik” olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Kılıç, eski Büyükelçi Eric Edelman’ın New York Times gazetesinde kaleme aldığı “Amerika’nın Türkiye İle Tehlikeli Pazarlığı” başlıklı makalesine cevap gönderdi.

Serdar Kılıç Irak’a 2003 yılında başlatılan çılgın seferin şampiyonluğunu yapanların,  yarattıkları ortamın doğrudan sonucu olarak, ülkenin güney sınırlarında, bir boğanın çömlek dükkânına girişi örneği meydana gelen devasa tehdide karşı Türkiye’nin meşru müdafaa eylemlerini eleştirmeleriyle ve dönüşlerinin “ironik” olduğunu belirtti.

Daha öncesinde olduğu gibi Türkiye ve ABD’nin; DEAŞ, El Nusra Cephesi ya da PKK’ya karşı birlikte mücadele ettiklerini hatırlatan Büyükelçi Kılıç “Bu mücadelede ahlaki göreliliğe yer yok” dedi.

Serdar Kılıç bir başka terörist örgütü yenmek için terörist örgütlerin günahlarını affedecek “Faust pazarlığı” içinde olanların, bu gibi oluşumların iyi bir “vekâlet” yapamayacaklarını ve beslendikleri eli eninde sonunda ısıracaklarını hatırlamalarının iyi olacağını belirtti. Büyükelçi Kılıç Edelman’ın “Faust pazarlığı” göndermesine de misillemede bulunmuş oldu.

Büyükelçi Kılıç Edelman’ın okurları inandırmaya çalıştığının aksine, Türkiye’nin demokratik referanslarının suçlanacak düzeyin ötesinde bulunduğunu, 7 Haziran seçimleri 1 Kasım’da yapılması planlanan tekrar seçimin bütün demokrasilerdeki ortak uygulama olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin güneyinde hüküm süren kaostan sorumlu olmadığının unutulmaması gerektiğini, içinde bulundukları kötü duruma karşı bölge halklarına yardımcı olmak için siyasi, askeri ve insani cephelerde olması gerekenlerin tamamı değilse bile en fazlasını yaptığını belirten Serdar Çelik “Türkiye’nin yaptıkları, açık bir şekilde uluslararası toplumun birçok önde gelen üyesinin kendileri için söyleyebileceklerinden çok daha fazlasıdır” dedi.

-EDELMAN NE DEMİŞTİ?-

Eric Edelman cevaba konu olan NYT yazısında, Erdoğan, partisinin Haziran'daki genel seçimde parlamento çoğunluğunu kaybetmesinden bu yana ülkeyi erken seçimlere zorlamaya ve parlamentonun kontrolünü yeniden eline geçirmeye odaklandı. Bunu yapmak için de Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) terörist bir cephe gibi göstererek karalamayı ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) oy çalmayı umuyor. Mevcut krizi paravan gibi kullanarak Irak'taki PKK militanlarına hava saldırıları, Suriye'deki PYD'ye topçu saldırıları düzenledi. Ayrıca Türkiye'deki Kürtleri hedef alan yeni bir baskı dalgası başladı ki bu da ülkeyi iç savaşa götürme riski taşıyor. Bu strateji Erdoğan'a belki seçim kazandırabilir. Ama IŞİD'e karşı yürütülen savaşı ciddi şekilde baltalayacaktır. PKK ile PYD arasındaki lojistiği ve iletişimi engelleyerek Türkiye, IŞİD'le savaşan en etkin kara gücü olan Kürtleri zayıflatmaktadır” iddiasında bulunmuştu.

Edelman, “Eğer Türkiye, Kürtlere karşı savaşını durdurmazsa, ABD'nin Türkiye ile anlaşması bir tür Faust pazarlığı olacaktır. Operasyonlarda kısa vadeli kolaylık sağlanacak diye, uzun vadede Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya ve militanlara karşı verilen savaşta en ağır yükü taşıyan Kürt güçlerin moralini bozmaya değmez. Ama ABD'nin elinde kozlar var. Türk yetkililer, umutsuzca Washington'un onayını istiyorlar. ABD bu onayı vermemelidir. "Obama yönetimi, Türkiye'nin üst düzey toplantılara katılımını sınırlandırmalı, istihbarat paylaşımını azaltmalı, Erdoğan'ın politikalarının büyük olasılıkla yol açacağı bir ekonomik krizin gerçekten yaşanması durumunda da uluslararası finans kurumlarında Türkiye'ye verilecek Amerikan desteğini çekmelidir. Türk liderlerin fikrini değiştirmek son derece zor olacaktır. Ama başarısız bir Suriye politikasından ve Erdoğan'ın mutlak siyasi güç inadından kaynaklanan bir girdaba sürüklenmemesi için Türkiye'ye baskı uygulamak gerekmektedir" tezlerini savunmuştu. (ANKA)

(ORH/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@