Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak? Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Tarih Vererek Cevapladı!

Depremleri önceden bilimsel verilerden yola çıkarak öngörmesiyle tanınan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan büyük İstanbul depremi ile alakalı olarak tarih vererek açıklamalarda bulundu. Övgün Ahmet Ercan, büyük depremin gerçekleşmesinin ardından 3 yıl boyunca artçılarının devam edeceğini söyledi.

Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak? Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Tarih Vererek Cevapladı!

Türkiye'de deprem konusunda yaptığı açıklamalarla hep ses getirmeyi başaran Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yine çok yankı uyandıracak bir açıklamaya imza attı.

DEPREMLER NEDEN ARTTI?

Türkiye'nin önemli deprem uzmanlarından olan Övgün Ahmet Ercan, “2018 yılında ben bir açıklama yapmıştım. 2020,2021,2022 ve 2023 deprem yılları olacak demiştim. Bunun bilimsel bir gerekçesi vardı. Küresel ölçekte yerin 6370 kilometredeki kristal temelinde bir yalpalanma meydana geldi. Bu yalpalanma ile 5 km'lik değişim olacakken 20 km değişim olmaya başladı.” dedi.

TÜRKİYE DEPREM KORKUSU YAŞAMAYA BAŞLADI!

Türkiye'de deprem merkezlerinin de değişmeye başladığını söyleyen Övgün Ahmet Ercan, “Yerin altında meydana gelen değişimler depremleri, fay hatlarını ve olasılıkları tamamen değiştirebiliyor. Sivas ve Kayseri deprem açısından çok güvenilir yerlerdi. Konya'ya Türkiye'nin depremsiz en güvenilir yeri deniliyordu. Ancak daha geçen gün Konya'da deprem oldu. Türkiye her bölgede deprem korkusu yaşamaya başladı.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

Büyük İstanbul depremi hakkında konuşan İvgün Ahmet Ercan, “Marmara'nın gergin olmadığını 199 yılından beri sürekli söylüyorum. 1999'daki Gölcük depremi bir açıdan büyük bir depremi engelledi veya öteledi diyebiliriz. O depremde 132 atom bombası gücüne denk bir gerginlik boşalması oldu. Bölge rahatladı diyebiliriz. Ben hala büyük deprem için erken diyorum. Bunun bir bilimsel dayanağı bulunuyor ama 2035 yılında itibaren hazırlıklı olmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'te başlayacak. Büyük İstanbul depremi olduktan sonra onun artçıları 3 yıl boyunca devam edecek.” şeklinde konuştu.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@