Bugün bir araya gelecek Altılı Masa 85 maddelik Anayasa taslağını açıklayacak

Altılı Masa liderleri bugün Kasım ayının son toplantısını Demokrat Parti ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Aylık görüşmeleri iki haftada bire indirerek seçime yönelik çalışmalar hızlandırıldı.

Bugün bir araya gelecek Altılı Masa 85 maddelik Anayasa taslağını açıklayacak

Bugün bir araya gelecek Altılı Masa 85 maddelik Anayasa taslağını açıklayacak -  Bugün bir araya gelecek altılı masa, yeni anayasa değişikliği önerisini açıklayacak. Bilkent Otel'de düzenlenecek toplantıya 250 gazeteci davet edildi. 150 sayfalık taslakta mevcut anayasada 85 maddenin değiştirilmesi talep edilecek. Aynı zamanda taslakta parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanı yetkilerinin kısıtlanması eski sisteme dönülmesi istenileceği aktarıldı.

Altılı Masa, ilk defa geniş kapsamlı toplantı düzenleyecek. Bilkent Otel'de 250 gazeteci davet edildi. 150 sayfalık taslakta 85 maddelik madde değiştirilerek açıklanacak. Merakla beklenen ve laiklikle ilgili 24. maddeye dokunmama kararı alındı. Basın özgürlüğünde ileri adımların olacağı öngörüsü var. Muhalefet partilerinin tek bir ağızdan dile getirdiği, Cumhurbaşkanı yetkileri düzenlenmeli ve kısıtlanmalıdır söylemleri hazırladıkları taslakta yer alacak. Eski sisteme dönülmesi sadece sembolik olarak kalması isteniyor. Cumhurbaşkanının, bütün kararları başbakan ve ilgili bakan imzasına tabi kılınarak işlemlerin yapılmasına yer verildi.

VETO YETKİSİ

Cumhurbaşkanı veto yetkisi taslakta kaldırıldı. Yetkiyle ilgili, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kabul ettiği kanunlar üzerinde cumhurbaşkanına tanınan veto yetkisini sona erdirecektir. Böylece cumhurbaşkanı, Meclis'in kabul ettiği kanunları, evvelce olduğu gibi bir defaya mahsus olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne iade edecektir. Meclis iade edilen kanunu, dilerse basit çoğunlukla aynen kabul edebilecektir' hükmü getirileceği aktarıldı.

AYM ÜYE SEÇİMİ

Anayasa Mahkemesinde görevli yetkililerin atama usulü değiştirildi. 22 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesine TBMM yirmi, Cumhurbaşkanı iki kişi atayacak.

İki haftadır kamuoyu ve muhalefet partilerinden düşmeyen tarih 28 Kasım geldi. Altılı masa 9'uncu buluşmasını Demokrat Parti ev sahipliğinde 28 Kasım'da yapacak. Bir yıldır sekiz defa bir araya gelmelerinin arkasında ele alınan konu başlıklarının ne olduğu da tam net aktarılmadı. Anket sonuçlarında çıkan oy potansiyeline bakıldığında en az yüzde 45-50 bandından yüzdeye sahip 30 milyona yakın seçmenin destek verdiği altı parti halen beklenileni veremedi. Bugün ortaya atılan aktarımlara göre, altılı masa toplantıları sonrası söz konusu maddelerin değiştirmek için 85 maddelik anayasa taslağı hazırladığı söylenildi.

SONRAKİ HABER