Bu yeni özellik sayesinde internetteki tüm kişisel verilerinizi silin! O uygulama tüm bilgilerinizi koruyacak

İnternet üzerindeki birçok uygulamada kişilerin kişisel verileri saklanıyor. Bu veriler güvenli bir ortamda tutulsa da bazı durumlarda uygulamada açık olabiliyor. Yeni özellik sayesinde artık bu veriler kaldırılabilecek.

Yeni özellik sayesinde internetteki kişisel verilerinizi silin! O uygulama bilgilerinizi koruyacak

İnternet üzerinden giriş yaptığımız birçok uygulama kişilerin güvenliği ve gizlilik için bu verileri çok sıkı bir şekilde güvende tutuyor. Bazı uygulamalarda sadece temel verilerimizin bulunması fazla bir probleme yol açmasa da Whatsapp ve Instagram gibi uygulamalardaki veriler yüksek önem taşıyabiliyor. Bu verilerin güvenli şekilde depolanmasını isteyen kişiler bazı durumlarda sorunlarla karşılaşabiliyor. 

Whatsapp, Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarının verileri korumak için birçok farklı aşama geliştiriyor. Bu geliştirmeler sayesinde verilerimiz en iyi şekilde kontrol ediliyor. Bunun dışındaki e-devlet ve diğer devlet tarafından yönetilen internet sitelerindeki veriler hayati önem taşıyor. Bunlarda genellikle çok yüksek güvenlikli şekilde kullanılırken, bazı durumlarda tüm uygulamalarda açık çıkabiliyor. Bu açıktan faydalanarak kişisel verilere ulaşan kişiler, dolandırıcılık gibi yöntemlere başvurabiliyor. 

Google Yeni Özelliğini Duyurdu!

Google tarafından yapılan yeni özellikle birlikte kişisel verilerinizi ortadan kaldırmak için başvuru yapılabilecek. Yeni özellik sayesinde artık arama sonuçları kişisel verilerinizi barındırmaktaysa bu verileri kaldırmak için başvuruda bulunabileceksiniz. Karşımıza çıkan veriler içerisinde telefon numarası veya mail adresimiz bulunuyor ise kaldırma işlemi daha hızlı şekilde gerçekleşecek. Siz de dolandırıcıların verilerinize erişememesini istiyorsanız, internette gezinirken verilerinizle ilgili bir arama gördüğünüzde başvuruda bulunarak bu verileri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu yeni özellik sayesinde internetteki tüm kişisel verilerinizi silin! O uygulama tüm bilgilerinizi koruyacak

Verilerinizi Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Kişisel verilerinizin arama sonuçlarında görmeniz durumunda, bazı adımları takip ederek kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verilerinizi paylaşan arama sonucunu bulduğunuzda sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayarak bu sonuç hakkında ibaresi yer alan panele gelin. Daha sonra burada yer alan sonucu kaldır seçeneğine tıklayarak size sorulan soruyu cevaplandırın. Bu soru içerisindeki şıklardan herhangi birisi sizin yaşadığınız duruma benziyor ise bu seçeneği seçerek ilerleyin. Daha sonrasında hangi verinizin çalındığını seçerek ilerlemeye devam edin. Hakkınızdaki sonuçlar kısmına giderek sağ üstte yer alan profil tuşuna tıklayın. Bu kısımda isteğinizin ne aşamada olduğunu kontrol edebilirsiniz. İsteğinizin onaylanmasıyla birlikte verileriniz Google'daki verilerden kaldırılacaktır.