Bu Uygulamalar Hayatı Kolaylaştırıyor! En Çok Kullanılan e-Devlet Hizmetleri

E-Devlet sistemi üzerinden çok sayıda hizmet vatandaşların kullanımında. Kamu Gündemi olarak e-Devlet üzerinden en sık kullanılan ve vatandaşların en sevdiği uygulamaları derledik.

Bu Uygulamalar Hayatı Kolaylaştırıyor! En Çok Kullanılan e-Devlet Hizmetleri

e-Devlet Türkiye'de en fazla kullanıcaya sahip uygulamaların başında geliyor. Her yıl milyonlarca sorgunun yapıldığı, işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet'te vatandaşlar bazı uygulamalara daha çok ilgi gösterdiler. Vatandaşların özellikle daha önceden kurumlara giderek yapabildiği ancak e-Devlet'e taşındıktan sonra kolay bir şekilde halledebildikleri sorgulamalar listenin ilk sırasında yer aldı. İşte e-Devlet'te en çok kullanılan hizmetler.

E-DEVLET SİSTEMİNDE EN ÇOK KULLANILAN HİZMETLER

Vatandaşların e-Devlet sistemi üzerinde en çok kullandıkları hizmetlerin başında dava sorgulama geliyor. Adalet Bakanlığı'nın e-Devlet Hizmetleri üzerinden sunulan dava sorgulama, listenin ilk sıralarınad yer alıyor. Hizmeyi kullanmak için e-Devlet arama butonuna 'Dava Dosyası Sorgulama' yazıp aramak yeterli. 

Listenin ikinci sırasında ise emeklilik işlemleri yer alıyor. Çalışma hayatında yer alan milyonlarca vatandaş ne zaman emekli olabileceklerine dair SGK Hizmet Dökümü hizmetini kullanıyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmet ile milyonlarca vatandaş sorgulama yapabiliyor. 

En çok kullanılan üçüncü hizmet ise Türkiye Noterler Birliği'nin sunduğu araç sorgulama işlemi. Vatandaşlar kendi isimlerine olan araçları e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar. Sorgulama yapabilmek için 'Adıma Tescilli Areaç Sorgulama (gerçek Kişi)' hizmetini kullanacaklar. 

Listede Yer Diğer Hizmetler

Gelir İdaresi Başkanlığı - Gelir Borcu Sorgulama

Sağlık Bakanlığı HES Kodu Üretme ve Listeleme

Aile Bakanlığı - Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü İşyeri Unvan Listesi

Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama 

E-DEVLET HİZMETLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN

E-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlerden ilk defa faydalanacak olanlar PTT'den şifre alacaklar. PTT'den şifre alan vatandaşlar daha sonra e-Devlet sistemine giriş ekranına ulaşacaklar. Burada T.C. numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapacak vatandaşlar istedikleri hizmeti kullanabilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@