Bu Ödül Özgür: Basın Özgürlüğü Ödülü Can Dündar'a Verilecek

İZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 4’üncü kez düz...

Haberler 08.10.2015, 10:25
Bu Ödül Özgür: Basın Özgürlüğü Ödülü Can Dündar'a Verilecek

İZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 4’üncü kez düzenlenen “Basın Özgülüğü Ödülü” 10 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek törenle, Gazeteci- Yazar Can Dündar’a verilecek. Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’ndeki etkinlik, saat 20.00’de başlayacak. Başkan Akpınar “Basın ve düşünce özgürlüğünü savunan tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. İGC Başkanı Dikmen de “Özgür basını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

-CAN DÜNDAR DA KATILACAK-

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl geleneksel olarak verilen “Basın Özgürlüğü Ödülü” bu yıl; toplumu aydınlatan, bilgilendiren ve cesur yazılarıyla gündem yaratan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verildi. Yaptığı haberler ve “Araştırmacı Gazetecilik” anlayışıyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan, zaman zaman da eleştiri oklarının hedefi olan Dündar’a, 10 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecek. Ücretsiz ve halka açık olacak tören için, 19.15’te belediye önünden, 19.30’da Karşıyaka İskele önünden otobüs kalkacak. Soğuk Heykel Atölyesi sanatçıları da törende konuklara görsel şölen sunacak.

-“BASKILAR ARTIK DURMALI”-

Gazeteciliğin, toplumu aydınlatmaya yönelik kutsal bir meslek olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyaka Belediyesi olarak, her zaman basın ve ifade özgürlüğünü önemseyen bir tutum içinde olduk. Bir toplumun aydınlanma sürecinde basının ve ifade özgürlüğünün önemini hiç unutmadık. Gazetecinin görevi halka gerçekleri duyurmaktır. Can Dündar da bu temel görevi yerine getirmeye çalışan önemli bir gazeteci ve yazar. Amacı doğru bilgi aktarmak olan “kalemler” özgür olmalı ve susmamalı. Türkiye’de basına uygulanan baskıların artık durdurulmasını diliyoruz” dedi.

-OTOSANSÜR TEHLİKESİ-

Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, “Halkın bilgi edinme, haber alma özgürlüğünün önünde ülkemizde engeller var. Gazeteciler hiçbir baskıya maruz kalmıyorlarsa, düşüncelerini bilgilerini özgürce paylaşabiliyorsa basın özgürlüğünden ve demokrasiden söz edilebilir. Ülkemizde artan baskılar, cezalar, sendikal haklara ilişkin sorunlar, medya kuruluşlarına sansür ve yasaklamalar var. En tehlikelisi otosansürün yaygınlaşması konusunda mesleğimiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Basın Özgürlüğü Ödülü’nün Can Dündar’a verilmesini çok anlamlı” diye konuştu.

-“GURUR DUYDUM”-

Karşıyaka Basın Özgürlüğü Ödülü’nün kendisine verilmesinden son derece mutluluk duyduğunu belirten Gazeteci- Yazar Can Dündar da “Benim için oldukça anlamlı bir ödül. Gurur duydum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

-GELENEKSELLEŞTİ-

Karşıyaka Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü 2012 yılında “yazdıklarından dolayı yolu cezaevinden geçen gazeteciler” adına Nedim Şener’e, 2013 yılında “düşüncelerinden dolayı işsiz kalan gazeteciler” adına Ayşenur Arslan’a ve 2014 yılında da Soner Yalçın’a verilmişti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@