Bu madde teknolojide devrim yaratacak

1 gramı 150 milyon dolar

Haberler 14.12.2015, 14:51
Bu madde teknolojide devrim yaratacak

Bilim insanları, karbon ve nitrojen atomlarını bir araya getirerek dünyanın en pahalı malzemesini üretmeyi başardılar. Futurism.com'un haberine göre yeni keşif, atom saatlerinden tutun kendiliğinden sürüş özelliğine sahip otomobillere kadar geniş bir yelpazede ürünü hayata geçirmemizi kolaylaştıracak nitelikte ve gramına 100 milyon Pound (150 milyon Dolar) fiyat biçiliyor.

1 onsu, yani 28 gramı 4.2 milyar dolar olan malzeme bize dünyada bir ürünün ne kadar pahalı olabileceğine dair yeni bir rekor kazandırdı. Oxford Üniversitesi'nden Designer Carbon Materials adlı bir ekip tarafından üretilen malzemenin, zamanı kusursuz bir netlikle gösterebilme becerisi bulunan atom saatlerini taşınabilir bir cep telefonu boyutuna indirerek yeniden üretilmelerini mümkün hale getireceği söyleniyor. Atom saatleri halen ortalama bir oda büyüklüğündeler. Yeni keşfedilen malzemenin mobil telefonların çiplerini üretmekte ve yeni bir teknolojiye kavuşturmakta da etkili olması bekleniyor.

 Sürücüsüz otomobil teknolojisinin en büyük sıkıntılarından biri sayılan GPS'te yaşanan potansiyel kayma oranı. Yeni keşif sayesinde en fazla 1mm olacak şekilde yeniden düzenlenebilecek potansiyele erişiyor. Aynı yol üzerinde karşı istikametlerde ilerlemekte olan iki otomobilin GPS sistemleri, birbirlerini 1mm sapma oranında bir kusursuzluk oranı ile konum ve hız bakımından tespit edebilecekler. Şu anda bu oran 2m civarında ve sürücüsüz otomobil teknolojisinin sağlıklı ilerleyebilmesi için yeterli değil.

Buckminsterfullerene adı verilen malzeme sadece 60 karbon atomundan oluşuyor. Üretici firma şimdiden 200mcg miktarında ilk siparişi 33.000$ karşılığı bir fiyat ile müşterisine ulaştırmış vaziyette.

 Her ne kadar oldukça pahalı bir fiyat etiketine sahip olsa da bu yeni keşfin dünyanın en pahalı malzemesi olduğunu söylemekten çok uzağız. Listenin ilk sırası halen gramı 100 trilyon dolar olan anti-madde'ye ait. Belki de bir gün bu iki maddeyi kullanarak yıldızlar arası seyahat imkanı tanıyan uzay gemileri üretebiliriz.

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@