Bu Kişilere Normalleşme Sürecinde Kısıtlama Yasak Yok

Normalleşme sürecinde uygulanacak olan tüm tedbirler, kısıtlamalar İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Bakanlık yeni dönemde vatandaşların hangi şartlara göre tedbirlere uyacağını duyurdu.

Bu Kişilere Normalleşme Sürecinde Kısıtlama Yasak Yok

17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni düzenleme kapsamında vatandaşlar sokağa çıkma yasaklarından muaf olanların listesi de belli oldu. İçişleri Bakanlığı bazı vatandaşların meslekleri ve görevleri nedeniyle kısıtlamalardan muaf olduğunu bildirdi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINDAN MUAF OLANLARIN LİSTESİ

Sokağa çıkma yasağı, hafta sonu yasaklarından muaf olanların listesinin ilk sırasında TBMM bünyesinde çalışanlar yer alıyor. TBMM üyeleri ve çalışanları kısıtlamalardan muaf olacaklar. 

Bakanlığın listesinde yer alan diğer meslek grupları ise şu şekilde sıralandı. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olan çalışanlar, özel güvenlik görevlileri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, Bu hizmet kuruluşları Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT gibi kurumlar olarak duyuruldu. Bunun dışında kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler, sağlık çalışanları.

Özel Sektör için Muafiyet Listesi

Özel sektör bünyesinde görev alanlar arasında da sokağa çıkma yasağından muaf tutulan vatandaşlar var. 

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar, Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar, Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi ve diğer aşamalarında çalışanlar, tarımsal üretim alanında çalışanlar, taşımacılık alanında çalışanlar, basında çalışanlar, akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar, sebze meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar, stratejik önemi olan büyük tesislerde çalışanlar, dağıtım şirketlerinde çalışanlar. 

Özel Durumlar Muafiyet Listesi

ÖSYM sınavlarına katılacak olanlar, aynı şehir içerisinde arı kovanlarının bulunduğu alanlara gidip gelmek isteyen arıcılar, cenaze defin işlemlerinde görevli olan çalışanlar yasaklardan muaf olacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@