Bu İşletmeler 1 Haziran'dan Sonra Kapalı! Genelgeyle Birlikte Kurallar ve Saatler Açıklandı

İçişleri Bakanlığı kabine toplantısının hemen ardından yayımladığı genelge ile işyerlerinde uygulanacak olan kısıtlamalar dair yazı yayımladı. Bakanlık genelgesinde hangi işletmenin açık hangi işletmenin kapalı olacağını ilan etti.

Bu İşletmeler 1 Haziran'dan Sonra Kapalı! Genelgeyle Birlikte Kurallar ve Saatler Açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen yaz dönemi salgın kuralları kapsamında yeni dönemde uygulanacak olan kısıtlamalar açıklandı. 

Kabine kararları kapsamında çok sayıda işletmenin faaliyetlerine başlamasına izin verildi. Belli kurallar çerçevesinde açık kalacak işletmeler için tüm kurallar ile bakanlık genelgesi ile ilan edildi. İİŞte işletmelerin uyacağı kurallar. 

AÇIK İŞLETMELER İÇİN KURALLAR

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında işletmeler faaliyet alanlarına göre belirlenen saatlerde çalışabilecekler. 

Yeme İçme İşletmeleri

Yeme-içme yerleri restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi işletmeler Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında çalışabilecekler. Servis hizmetine ise 21.00 ile 24.00 arası devam edebilecekler. Pazar günleri ise bu işletmeler 07.00 - 24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde çalışacaklar. Yeme işme alanları masalar arasında her yönden 2 metre, yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması kuralıyla çalışacaklar. Açık alanda bir masada en fazla 3, kapalı alanda ise 2 müşteri olabilecek. 

Sinema, Tiyatro Gibi İşyerleri

Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi işletmelerde oyun oynanmayacak. Bu işletmelerin kapalı alanlarında aynı masada en fazla 2 kişi olabilecek. Açık alanda kişi sayısı sayısı üç olarak uygulanacak. Bunun yanında sinemalar yüzde 50 kapasite ile çalışacaklar. Bu işletmeler 07.00 ile 21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler. 

AVM ve Diğer İşyerleri

Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro ve ofisler vb. iş yerleri ile AVM'ler de sabah saat 07.00'de açılıp akşam 21.00'e kadar çalışabilecekler. Bu işletmeler pazar günleri kapalı olacak. 

KAPALI OLACAK İŞLETMELER

Sokağa çıkma yasakları kapsamında bazı işyerleri 1 Haziran'dan sonra da kapalı olacak. Bakanlık genelgesine göre kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi iş yerleri bu dönemde de çalışamaycaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@