Bu Hafta Kabine Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? Sokağa Çıkma Yasakları Ve Diğer Kısıtlamalar Gevşetilecek Mi?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya sokulan kısıtlamaların kaldırılması veya gevşetilmesi için herkesin gözü bu hafta içerisinde yapılacak kabine toplantısına çevrildi. Salgınla mücadele konusunda yeni bir dönemin başlayacağının sinyalleri gelirken kısıtlamalara dair yeni kararlar alınacak.

Bu Hafta Kabine Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? Sokağa Çıkma Yasakları Ve Diğer Kısıtlamalar Gevşetilecek Mi?

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele kapsamında etkin bir kısıtlama uygulanıyor. Hemen hemen hayatın her alanında kısıtlamalar vatandaşların yaşamlarını zorlaştırılırken gözler kabine toplantısına çevrildi.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programı nedeniyle Ankara dışında olmasından dolayı bu hafta yapılacak olan kabine toplantısı bugün gerçekleştirilemeyecek. Ancak edinilen bilgilere göre kabine toplantısı 17 Şubat 2021 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Kabine toplantısından çok kritik kararlar çıkacak.

KISITLAMALRIN GEVŞETİLMESİ GÖRÜŞÜLECEK!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve diğer bakanlara koronavirüs salgınının gelinen son nokta ve Bilim Kurulu'nun son tavsiye kararları hakkında bir sunum yapacak. Bu sunumun ardından okulların yeniden yüz yüze eğitime açılmasına dair atlacak yeni adımlar, güncel koronavirüs vaka sayıları, mutant virüse dair Türkiye'deki gelişmeler, kısıtlamaların virüsle mücadeledeki etkileri ve aşılamaya dair detaylar masaya yatırılacak. Elde edilen bilgilere göre vaka sayılarının bölgesel olarak değerlendirilerek kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik bir yeni karar bu toplantıdan çıkacak. Lokanta, kafe ve restoran gibi işletmelerin de kısıtlamaların kaldırılmasına dair bekledikleri müjde de ele alınacak.

KAFELER VE LOKANTALAR İÇİN HANGİ KARAR ALINACAK?

Kabine toplantısından önce kulislere sızan bilgilere göre Mart ayından itibaren vaka sayısının düştüğü yerleşim birimlerinde lokantaların ve kafelerin çeşitli tedbirler alınarak açılmasına izin verilecek. Bu tedbirler arasında HES kodu zorunluluğu da olacak. Bu işletmelere müşteriler HES kodları ile giriş yapabilecekler.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GEVŞETİLECEK Mİ?

Kısıtlamaların gevşetilmesine dair atılacak bir başka adım da sokağa çıkma yasaklarının gevşetilmesi olacak. Verilen bilgilere göre ilk olarak hafta içi sokağa çıkma yasaklarının saatlerinde değişiklik yapılacak. 21:00'da başlayan sokağa çıkma yasakları 23:00'a çekilecek. Ayrıca hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına dair de denetimli ve kontrollü bir fevşetilme Mart ayı ile beraber işleme sokulacak. Vaka sayısında istenilen seviyeyi yakalayamayan şehirlerde bu gevşetilme uygulanmayacak ve sokağa çıkma yasakları şimdi uygulandığı gibi devam edecek.

DİĞER GÜNDEM MADDELERİ NELER OLACAK?

Kabine toplantısının salgın mücadele dışındaki gündeminde ise ekonomi ve hukuk reformları olacak. İlgili bakanlar bu reform çalışmaları konusunda gelinen son noktayı açıklayacaklar. Ayrıca yeni anayasaya dair de yapılan hazırlıklar masaya yatırılacak ve izlenilecek olan yol haritası belirlenerek uygulamaya sokulacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@