Bu Görüntü Bir Avuç Fıstık İçin

ADANA'da onlarca kadın ve çocuğun fıstık hasat edilen tarlada başak yapmak (artık toplamak) için saatlerce sınırda beklemesi ilginç bir görüntü oluşturdu.

Haberler 04.11.2015, 14:56
Bu Görüntü Bir Avuç Fıstık İçin
(DHA) - ADANA'da onlarca kadın ve çocuğun fıstık hasat edilen tarlada başak yapmak (artık toplamak) için saatlerce sınırda beklemesi ilginç bir görüntü oluşturdu.

Merkez Sarıçam İlçesi'nin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde yer fıstığı tarlasında ürün hasadı yapıldı. İşçilerin hasat yaptığı gören kadın ve çocuklar, kova ve çuvallarla tarlaya akın etti. Tarla sahibinin 'hasat tamamlanmadı, giremezsiniz' demesi üzerine cadde boyunca sıralanan kadın ve çocuklar, hasadın tamamlanmasını bekledi. Bulvar üzerinde bekleyen çocuk ve kadınların trafiği tehlikeye düşürdüğü ihbar edildi. İhbar üzerine de tarlanın yer aldığı Sezai Karakoç Bulvarı'na polis ekibi yönlendirildi. Gelen ekipler, kadın ve çocuklara uyarıda bulundu.

Saatlerce başak yapmak için bekleyen kadın ve çocuklar, hasadın tamamlanmasının ardından tarlaya akın etti. Onlarca vatandaş, toprağa karışmış olan fıstıkları topladı. Beraberlerinde getirdikleri kova ve çuvallara fıstıkları dolduran vatandaşlar adeta birbirleriyle yarıştı.

Topladıkları fıstıkları kilosu 4 liradan tüccara satan vatandaşların çok az kısmı da yemek için evine götürdü. Bir tarladan en fazla 2 kilo fıstık topladıklarını belirten vatandaşlar, "Yapacak bir işimiz olmayınca hasat sonrası fıstık toplayıp satıyoruz. 3-5 kuruş evimize ekmek parası götürüyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@