Son Dakika

BTK'den 'savaş' ayarı: İnternet ve telefon trafiğini durdurulabilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), elektronik haberleşme sektörüne yönelik yetkilendirme yönetmeliğine göre, gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilecek

Haberler 13.06.2016, 00:21
BTK'den 'savaş' ayarı: İnternet ve telefon trafiğini durdurulabilecek

haber.sol.org.tr -

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), elektronik haberleşme sektörüne yönelik yetkilendirme yönetmeliğinde “savaş ve ulusal güvenlik” ayarı yaptı.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, yeni düzenlemede, eski yönetmelikte yer alan hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin madde, “Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınması” olarak değiştirildi. Buna göre BTK; "savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü" takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilecek. Sektör temsilcileri, Doğu ve Güneydoğu’da yürütülen operasyonlara işaret ederek, BTK’nın “ulusal güvenlik” gerekçesiyle internet ve telefon trafiğini durdurabileceğini söyledi.

Yönetmelik değişikliğiyle BTK, doğrudan doğruya şebekeyi işletebilecek. Bu kapsamda geçecek süre de operatörlerin yetkilendirme süresinin sonuna eklenecek. Eski yönetmelikte, hizmet sunumunun engellenmesi, Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşü alınarak yapılıyordu. Bu hüküm maddeden çıkarıldı.

ŞİRKET İZNİNE 'GÜVENLİK' REDDİ

BTK, elektronik haberleşme sektörüne girecek firmaların yetkilendirme taleplerini, ilgili kurumların görüşlerini alarak milli güvenlik, kamu düzeninin korunması, kamu yararı gerekçesiyle reddedebilecek. Yönetmelikle, telefon trafik bilgilerinin muhafaza edilme süresi ve kapsamına ilişkin de değişiklik yapılırken, söz konusu süre 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@