'bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü' Toplantısı Ordu'da Gerçekleştirildi

İlki Bingöl Üniversitesinde düzenlenen Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı Odaklı Değerlendirme Toplantısı’nın ikincisi Ordu Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Haberler 06.08.2015, 16:51
'bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü' Toplantısı Ordu'da Gerçekleştirildi

ANKARA (ANKA) - İlki Bingöl Üniversitesinde düzenlenen Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı Odaklı Değerlendirme Toplantısı’nın ikincisi Ordu Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan "Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü" toplantısında YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Kalkınma Bakanlığımız ile işbirliği dâhilinde özellikle şehir ve bölge üniversitelerimize yönelik olarak bulunduğu şehrin ve bölgenin kalkınması odaklı sistematik bir değerlendirme ve rekabet süreci başlatmak istiyoruz" dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgesel gelişmede üniversitelerin rolünün değerlendirildiği Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı Odaklı Değerlendirme Toplantısı’nın ikincisi Ordu Üniversitesinde gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'nun yanı sıra birçok üniversitenin rektörleri de katıldı.

Saraç, toplantının açılış konuşmasında üniversitelerin misyonlarını tekrar gözden geçirerek tek tipten uzak kurumsal farklılık ve çeşitliliğe yönelmesine ve bulundukları şehir ve bölgeler ile bütünleşmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, alınan geri bildirimleri değerlendirdiklerini ve genel olarak üniversitelerin bölgelerin sorunlarını iyi bir şekilde analiz edebildiğini, bu sorunlara ilişkin değişik faaliyetleri bulunduğunu belirten Saraç, “Bu faaliyetlerin etki analizi konusunda sınırlı bir değerlendirmeleri var ve bu kapsamda da geleceğe yönelik, bu etkiyi arttırmaya yönelik girişimler geliştirilmeli. Bununla ilgili olarak da üniversitelerimizin Yükseköğretim Kurulumuzdan beklentiler stratejik değil, günlük ihtiyaç ve istekler dâhilinde. Bu değerlendirmemiz bize bu konuda birlikte çok daha kapsamlı çalışmamızı gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@