Bir Tır Düşünün Tam 53 Metre olsun...

Avustralya’da “Road Train” (Yol treni) diye adlandırılan TIR’ların uzunluğu 53,5 metreyi buluyor.

Haberler 10.09.2015, 00:58
Bir Tır Düşünün Tam 53 Metre olsun...
(DHA)-Avustralya’da “Road Train” (Yol treni) diye adlandırılan TIR’ların uzunluğu 53,5 metreyi buluyor. Normalde en fazla uzunluğu 14 metre olarak bilinen TIR’ların bu ülkede demiryolunun az olması nedeniyle trenin yerini almış durumda. Bir çekiciye üç-dört dorse takılabilirken, 132 tona kadar yük bir TIR-Tren’le taşınabiliyor. Bu dev TIR’lar aşılması gereken dağları, neredeyse olmayan bu ülkede, bir uçtan diğer uca düzlük kara yollarında rahatça kullanılabiliyor.

SAATTE 100 KM SÜRAT YAPABİLİYORLAR

En fazla 53,5 metre uzunlukta olmasına izin verilen yol trenleri, çekici hariç en fazla 132 ton yük taşıma iznine sahipler. Bu yol trenlerinin yüksekliğinin de 4,60 metreyi geçmemesi gerekiyor. Avustralya’nın Victoria ve Western Australia eyaletlerinde saatte 100 km. sürat yapma iznine sahip yol trenleri New South Wales, Queensland ve South Australia’da sadece 90 km. sürat yapma iznine sahipler. Yol treni çekicilerinin motorunun da en az 500 PS gücünde olması gerekiyor. Avustralya’nın en çok yol treninin kullanıldığı Darwin-Alice Springs hattı yeni bir demiryolu hattının açılmasıyla rahatlamış olamsına rağmen, bu hatta TIR-trenlerin kullanılmasına devam ediliyor. TIR-trenler, Avustralya’dan başka İsrail, Kanada ve ABD’de kullanılan yol trenleri Avrupa’da “EuroCombi” adı altında deneme bazında kullanılmaya başlandı.

YOL TRENİ REKORLARI

1999’da Batı Avustralya’daki Merredin’de hazırlanan 610 metre uzunluğundaki bir yol treni, 46 dorseden oluşuyor ve 603 tonu taşıyordu. Bu yol treni, 8 kilometrelik mesafeyi tek bir çekici öncülüğünde kat ederek Guinness’e giren ilk yol treni olmuştu. Bu rekor 2003 yılında New South Wales’te 87 dorseden oluşan bin 235 metre boyundaki yol treni tarafından kırıldı. En güncel rekor ise 2006 yılında Avustralya’nın Queensland eyaletinde 112 dorseli bin 474,3 metre boyundaki yol treni tarafından kırıldı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@