Bir "parsel parsel" skandalı da Kayseri'den

O karar iptal oldu...

Haberler 20.11.2015, 11:35
Bir

Kayseri halkı, AKP Kayseri Milletvekili ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki'nin 17- 25 Aralık operasyonlarından 20 gün sonra Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Melikşah Üniversitesi'nin temelinde faaliyet gösteren Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na yaptığı milyon dolarlık kıyağı ve sonrasında yaşanan çok çarpıcı gelişmeleri konuşuyor. Özhaseki'nin Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Melikşah Üniversitesi'nin temelinde faaliyet gösteren Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na yaptığı milyon dolarlık kıyak, yeni Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik eliyle yaklaşık 10 ay sonra iptal edildi.

Kayseri, Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki'nin 17- 25 Aralık operasyonları sonrası Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Melikşah Üniversitesi'nin temelinde faaliyet gösteren Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na yaptığı milyon dolarlık kıyağı konuşuyor.

Edinilen bilgiye göre, Fethullah Gülen cemaati ile doğrudan bağlantısı olduğu öne sürülen işadamları tarafından kurulan Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, 2012 yılında Erkilet Mahallesinde 166 Bin metrekare bir arsa aldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki'nin görevde olduğu o dönem tarla vasfındaki arsayı alan Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, çok geçmeden Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi'ne başvurarak söz konusu alanın Melikşah Üniversitesi'nin inisiyatifinde "Özel Üniversite Sahası" kullanılmak üzere tescil edilmesini sağladı.

BİR TEK O ÜYE "HAYIR" DEDİ

Söz konusu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, daha sonra bu arsayı parasal kaynak olarak kullanabilmek için Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden yeni bir plan tadilatı talebinde bulundu. Büyükşehir Belediye Meclisi söz konusu 166 Bin metrekare arsayı, yoğun konut alanı, ticaret alanı ve M işaretli Eğitim alanı olarak 15-Ocak 2014 tarihinde, dönemin MHP'li meclis üyesi Cengiz Akparlar’ın muhalefetine rağmen Belediye Meclisi İmar komisyonu üyeleri tarafından onaylandı.

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ KIYAK

Üniversite arazisi olduğu için o dönem arsa üzerinde ticari tasarrufta bulunamayan Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı,  17 - 25 Aralık operasyonlarından yaklaşık 15 gün sonrası Kayseri Belediye Meclisi'nin aldığı bu karar ile yoğun konut alanı,  ticaret alanı ve özel eğitim alanlarını satabilecek hale geldi ve milyon dolarlık rant elde etmiş oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki'nin 17 - 25 Aralık operasyonlarından yaklaşık 15 gün sonra sanki yangından mal kaçırır gibi Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na yaptığı bu kıyak havada kaldı.

İMAR PLANI ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLDÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki AKP Kayseri Milletvekili olunca ondan boşalan koltuğa oturan Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni Başkanı Mustafa Çelik, yeni bir karara imza attı ve konuyu 21 Ekim 2015 tarihinde tekrar meclis gündemine getirdi. Bu kez alınan meclis kararında ise söz konusu 166 bin metrekare arazi, yaklaşık 10 ay sonra 17 Ocak 2014'deki eski haline döndürüldü.

ÇELİK, ÖZHASEKİ'NİN MİLYON DOLARLIK KIYAĞINA ENGEL OLDU

Yani AKP'li Özhaseki'nin Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Melikşah Üniversitesi'nin temelinde faaliyet gösteren Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na yaptığı milyon dolarlık kıyak, yeni Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Çelik eliyle yaklaşık 10 ay sonra direkten döndürülmüş oldu.

BAKANLIK HAYALİ KURAN ÖZHASEKİ NEDEN BÖYLE YAPTI?

Şu sıralar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hayalleri kuran AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki'nin neden böyle bir girişimde bulunduğu merak konusu olurken  belediye çevreleri, “17-25 Aralık sürecinden sonra Recep Tayyip Erdoğan Paralele savaş açmışken partinin genel başkan yardımcısı ve Bakanlık bekleyen isim olan Mehmet Özhaseki’nin Paralele büyük kıyak sağlaması düşündürücüdür” şeklinde yorumlar getiriyor. 

"PARALELE VERDİĞİMİZ HER ŞEYİ TEK TEK GERİ ALACAĞIZ"

Diğer yandan 17 -25 Aralık süreci sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Paralel yapı ile mücadele çerçevesinde sık sık “Bu mücadelede bizi yalnız bırakan bazı belediye başkanlarını not ettik” sözleri akıllara kazınmışken, yine Erdoğan'ın önceki günde "Paralele verdiğimiz her şeyi, tek tek geri alacağız" şeklinde ifadeler kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Ali Türkaslan Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@