Bir çocuk gelin daha düğün den kurtarıldı....

Cizre’de zorla evlendirilmek istenen ve buna karşı çıktığı için 6 ay boyunca eve hapsedilen, fiziksel şiddete maruz kalan 17 yaşındaki Zeynep Y. düğün gecesi kurtarıldı

Haberler 10.11.2015, 21:02
Bir çocuk gelin daha düğün den kurtarıldı....

Jinha’nın haberine göre ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen 17 yaşındaki Zeynep Y., durumu düğüne kısa bir süre kala Yurtsever Demokratik Genç Kadınlara (YDG-K) iletti.

Olaya müdahale eden Genç Kadınlar, evlendirileceği gece düğün evine gelerek Zeynep’i kurtardı.

Kadınlar aile ile görüşerek düğünü iptal ettirdi. Zeynep ise yeni bir yaşama başladığı için mutlu. Çocuk yaşta evlendirilmek istemediğini belirten Zeynep, “Geleceğimi başka türlü kurmak istiyorum” dedi.

‘Onlar benim yanımda. Bu, büyük bir güç’

Jinha’ya konuşan  Zeynep, ilkokul beşinci sınıfa kadar okuduğunu, okula Kürtçe devam etmek istediği için ondan sonra okula gitmediğini anlattı.

Ailesinin zorla evlendirme istemine karşı geldiğini ancak engelleyemediğini belirten Zeynep, 6 ay boyunca düşündüğünü ancak çözüm bulamayınca Halk Meclisi ve Genç Kadınlara başvuru yaptığını anlattı.

Zeynep yaşadıklarını şöyle anlattı: “Özsavunma güçlerinin yanına gittim ve durum onlara anlattım. Daha sonra eve gittim ve beklemeye başladım. Düğün gecesi geldiler ve ailemin yanında bana ‘evlenmek istiyor musun’ diye sordular. Ben ‘hayır’ dedim ve daha sonra düğünü iptal ettiler. Aile ile konuştuktan sonra bana ‘gidiyoruz’ dediler ve onlarla birlikte mahalleden çıktım. Hayatımı kurtardılar. Ben bu küçük yaşımda öylesi bir dünyaya girmek istemiyorum. Özgür olmak ve kendim olmak istiyorum. Halk Meclisi ve YDG-K’li kadınlar sayesinde çocuk yaşta evli olmaktan kurtuldum. Bundan sonra hayatıma kendi istediğim doğrultu da yön vermek istiyorum. Bana ‘nasıl bir yol çizersen çiz biz senin arkandayız’ dediler. Bu benim için büyük bir güç.”

Zeynep son olarak birçok arkadaşının çocuk yaşta evlendirildiğini, kadınların şiddet gördüğünü belirterek, kadınların özsavunma güçlerine başvuru yaparak bu tür sorunlardan rahatlıkla kurtulduğunu belirtti. Her zaman kadın beyanının esas alındığı özsavunma güçlerinin tüm kadınlar için bir güç olduğunu belirterek, şimdiden birçok kadının hayatının değişmeye başladığını dile getirdi.

‘Zeynep karşı çıktığı için 6 ay hapsedilmiş’

Kadınların özsavunma gücü YDG-K üyelerinden Delila, Zeynep’in 6 ay boyunca kurtulmaya çalıştığını ancak çevresindekilerin duyarsız kaldığını anlattı. Delila, “Zeynep aylarca ‘evlenmek istemediği’ni haykırıyor ancak kimse bu sese kulak vermek istemiyor. Gelip bize anlattıktan sonra harekete geçtik. Düğün gecesi sanki kefen giyer gibi bir gelinlik giydiriyorlardı. Aynı zamanda fiziksel şiddete maruz kalmıştı. O kadar zorlanmaya ve şiddete rağmen hala ailesini düşündüğü için sesini çıkarmıyordu. Tartıştığımızda bize söylediği tek şey ‘evlenmek istemiyorum’ oldu. Sonradan öğrendik ki 6 ay boyunca ev hapsinden tutulmuş ve abisin fiziksel şiddetine maruz kalmış. Bizde aile ile görüşürek arkadaşımızı oradan alıp Kadın Meclisi’nin yanına götürdük” diye belirtti.

‘Aileler çocukların hayatına müdahaleden vazgeçsin’

Delila son olarak ailelere çağrı yaparak, “İstemediği halde hiçbir kadını evlendiremezsiniz, hele ki kız çocuklarının evlendirilmesi söz konusu bile olamaz. Buna müdahale etmek ve onların tarafından yer almak bizim görevimiz. Bunun için gerekli ne çalışma varsa birlikte yapacağız” dedi.

‘Devlet ve erkek kadın üzerinden kirli politikalar yürütüyor’

Konuya ilişkin görüştüğümüz Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel ise özyönetimin sadece özsavunmadan oluşmadığını yoğun şekilde toplumsal sorunlara çözüm bulmak için uğraş verdiklerini söyledi. Özellikle ataerkil toplumda kadınların sorunlarını meclise ilettiğini aktaran Asya, kadınların yanında yer alarak onların beyanını esas kabul ederek çözüm geliştirdiklerini kaydetti. Başvurular arasında çocuk evlilikler, çok eşlilik ve kadına yönelik şiddetin ön sırada yer aldığını dile getiren Asya, “Hem devlet hem de erkek kadınları üzerine kirli politikalar yürütüyor” şeklinde konuştu.

‘Aileyi değil kadını koruyan çözümler’

‘Birçok kadın sorunu meclise geliyor. Burada kıstas aileyi korumak aileyi savunmak değil tamamen kadını gözeten çözümler üretiyoruz” diyen Asya, çocuk yaşta evlilikler konusunda aileleri çok büyük yanlış içinde olduğunu dile getirerek, “Aile bu iyidir benim arkadaşımdır, bu aile benim dostumdur iyidir deyip evlendiriyorlar ve sonra da sorun bize geliyor” diye kaydetti.

Ayda ortalama 70-80 benzer vaka için başvuru yapıldığını ve buna çözüm ürettiklerini belirten Asya, başvuru yapmak isteyenler için bir internet sitesi dahi oluşturduklarını söyledi. Asya son olarak “YDG-K ve YDG-H’yi kötü kirli işler yapan yapılar gibi lanse ediyorlar. Bu devletin propagandasından başka bir şey değil. Bu yapılarla biz birlikte halka yönelik sorunlarda çözüm üretiyoruz ve özsavunmamız yanında toplumsal hayatın şekillenmesinden de birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Jinha

 
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@