BioNTech Almanya’dan taşınıyor! Karar açıklandı

Almanya bir şirketini daha kaybediyor. Uzun sürek bürokratik işlemler neden gösterilerek, araştırma ve geliştirme konusunda zorlanan şirketler teker teker Almanya’dan taşınıyor. Buna son eklenen şirket ise, BioNTech oldu.

BioNTech Almanya’dan taşınıyor! Karar açıklandı

İlk mRNA bazlı korona virüs aşısını geliştiren ve Türk doktorların sahipliğini yaptığı BioNTech, Almanya’dan İngiltere’ye taşınacaklarını duyurdu. Dünyayı sarsan salgına karşı ilk aşıyı geliştiren ve Pfizer ile iş birliği yapan Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, bu gelişmelerin ardından kanser tedavisi için üzerinde çalıştıkları aşının ar-ge çalışmalarına ağrılık vermeye başladı. Ancak, Almanya’da araştırma ve geliştirme konusunda yaşanan bürokratik gelişmelerde sıkıntılar yaşanması nedeni ile BioNTech’in ana merkezinin İngiltere’ye taşınmasına karar verdiklerini açıkladılar.

ÖZLEM TÜRECİ KARARI AÇIKLADI

BioNTech Almanya’dan taşınıyor! Karar açıklandı

BioNTech firmasının İngiltere’ye taşınmasına dair Özlem Türeci açıklamalarda bulundu. Bu kararı alma nedenleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Özlem Türeci, açıklamalarında şu cümlelere yer verdi; ‘’Almanya’daki siyasetçiler geçici çalışma şartları konusunda nihai karar vermeli.’’ Özlem Türeci aynı zamanda, alınan taşınma kararının Alman bürokrasisi sebebi ile olduğunun da altını çizdi.

ALMAN BÜROKRASİSİ ELEŞTİRİLDİ

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild, son dönemlerde ülkeden tamamen taşınan ya da araştırma geliştirme merkezlerini taşıyan şirketlerin sayılarında artış olduğunu belirtti. Büyük şirketler tarafından alınan bu kararların, Almanya’nın bürokratik süreçlerinin işleyişinin etkili olduğunu belirten Bild gazetesi, yeni yeteneklerin ve yükselen markaların ülkede kalmasının sağlanmasında zorlanıldığını da belirtti. Ayrıca, Almanya’nın en çok okunan gazetesi Bild; ‘’Korona kahramanları bile ülkeyi terk ediyor.’’ ifadelerine de yayınladığı yazısında yer verdi. Gazetede yer alan bu yazılar ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin verdiği röportajda, Almanya’nın bürokrasisi eleştirildi. Prof. Dr. Özlem Türeci bu durumu, siyasetçilerin nihai kararları vermesi gerektiğini belirterek, taşınma kararlarında bürokrasinin rol aldığını ifade etti.

SONRAKİ HABER