Bilkent Üniversitesi - Tüsiad Bilgi Toplumu Forumu Kuruldu

ANKARA (ANKA) - TÜSİAD ve Bilkent Üniversitesi, ülkede bilgi toplumuna dönüşüm çabalarına güçlerini birleştirerek daha kuvvetli şekilde destek olmak amacıyla “Bilgi Toplumu Forumu”nu (BTF) kurdu. Türkiye’nin dijital dönüşümü

Haberler 13.05.2015, 17:53
Bilkent Üniversitesi - Tüsiad Bilgi Toplumu Forumu Kuruldu

ANKARA (ANKA) - TÜSİAD ve Bilkent Üniversitesi, ülkede bilgi toplumuna dönüşüm çabalarına güçlerini birleştirerek daha kuvvetli şekilde destek olmak amacıyla “Bilgi Toplumu Forumu”nu (BTF) kurdu.

Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamayı amaçlayan Forum, iş dünyasının ve kamu sektörünün bu dönüşümü hızlandırmasına destek olacak nitelikte çalışmalar yapacak. Forum, çalışma programında öncelikle “büyük veri” (big data) konusuna odaklanacak. Günümüzde üretim artık sadece sermaye ve insan gücü ile değil, teknolojinin gelişimiyle birlikte birçok kaynaktan toplanan veya üretilen veriyi işleyip bilgiye ve aksiyona dönüştürerek de mümkün olmaktadır. Bu nedenle büyük veri kavramı hemen her sektörde büyük önem kazanmaktadır. Bilgi Toplumu Forumu öncelikle, verinin toplanması, işlenmesi ve değerli bilgiye dönüştürülmesinin barındırdığı zorluklar ve fırsatları ele alacak.

TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu’nun kuruluşunu değerlendiren Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar “Ülkemizin küresel ekonomide hedeflediği yere ulaşabilmesi için her alanda daha rekabetçi, daha yenilikçi, katma değeri daha yüksek bir ekonomik yapıyı inşa etmesi gerekmektedir. Çağımızın hammaddesi ise artık bilgi’dir. Bilgi tabanlı bir ekonominin dinamikleri oldukça kapsamlıdır. Eğitim sisteminden iş yaşamına, sağlık hizmetinin sunulmasından ulaşım hizmetlerine ve hatta şehirlerin daha akıllı tasarlanmasına kadar çok boyutlu, çok katmanlı bir yapıdan bahsediyoruz. Bu dönüşümü sağlamaya çalışan Kalkınma Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çabalarına bugün kuruluşunu yaptığımız Bilgi Toplumu Forumu ile destek vermek istiyoruz" dedi.

-“VERİNİN DAHA ANLAMLI İŞLENMESİ GEREKİYOR”-

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran–Symes Forum çalışmaları ile ilgili ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Teknolojinin yeni dünyasında ancak hayallerine sınır tanımayanlar başarılı olacak. Hızla değişen daha akıllı dünyanın bizi getirdiği noktayı iş dünyasının, kamu sektörünün ve tüm kamuoyunun çok yakından takip etmesi gerekiyor. Bu çabaya anlamlı bir katkı sunmak için Bilkent Üniversitesi ile birlikte Bilgi Toplumu Forumu’nu kurduk. Bilkent Üniversitesi’nin kendi alanındaki önemli birikimi yardımıyla dünyadaki dijital gündemi yakından izleyeceğiz. Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümü için çalışmalar yaparak sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız.  İş dünyamızın her anlamda daha verimli olması için biriken büyük verinin daha anlamlı işlenmesi gerekiyor. Bilgi Toplumu Forumu öncelikle bu konuya eğilerek, iş dünyasının rekabet gücünü artırmaya katkıda bulunacak. Forum’un özellikle genç girişimcilerin ve akademisyenlerin yeni gelişmeler ve eğilimler konusunda başvurabilecekleri bir kaynak olmasını hedefliyoruz.” (ANKA)

(MLT/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@