Bilişim Sistemleri Taahhütnamesini İmzalamayın Çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin imzalaması için gönderdiği “Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi” tepkileride beraberinde getirdi. Taahhütnameye göre, eğitimci

Bilişim Sistemleri Taahhütnamesini İmzalamayın Çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin imzalaması için gönderdiği “Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi” tepkileride beraberinde getirdi. Taahhütnameye göre, eğitimci okuldaki bilgisayı kullanarak, gazete ve forum sitelerinde eleştiri yaparsa ceza uygulanacak. Öğretmenleri baskı altına almak için bu taahhütnamenin imzalatıldığını vurgulayan Eğitim-İş Sendikası, "imzalamayın" çağrısında bulundu.

14 Haziran 2012 tarihinde konuyla ilgili Eğitim-İş'in bakanlığa yazdığı yazıyı indirmek için tıklayın!

Dilekçe Örneği

……………. OKULU MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Konu              : Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi hakkında.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 29.05.2012 tarih ve 809 sayılı yazısı uyarınca tarafımdan “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi” başlıklı metnin imzalanması talep edilmiştir. Taahhütname içeriğinde yer alan “okuyarak”  imzalama koşulu da dikkate alındığında, metni imzalamak kişinin kişisel tercihine bağlıdır.  Üyesi olduğum Eğitim İş Sendikası Genel Merkezi’nin Bakanlığa hitaben kaleme aldığı ve bir örneği ekte sunulan 14.06.2012 tarih ve 000/04/4846 sayılı yazısında taahhütname adı verilen metinlerin kişinin özgür iradesiyle imzalanmadığı sürece hiçbir hukuki değer ifade etmeyeceği izah edilmiştir.  Aynı  yazıda sendika üyelerimize metnin hiçbir şekilde imzalamaması yönünde talimat verildiği de açıkça yer almaktadır.

Bu kapsamda, işbu yazıma konu taahhütnameyi imzalama iradem bulunmamaktadır. İdareniz imzalama zorunluluğu bulunduğu kanısında ise, durumun tarafıma yazılı olarak bildirilmesini arz ve talep ederim. ../…./2012

EK:1) Eğitim İş Genel merkezinin MEB na yazdığı yazı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.