Benim de bir kaç sorum var

Eğitim-iş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir Facebook hesabından paylaştığı mesajıyla Diyanete cevaplaması için sorular yöneltti. Takipçilerinin oldukça beğenisini kazanan yazının tamamı haberimizde....

Haberler 09.01.2016, 21:56
Benim de bir kaç sorum var

Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir'in yönelttiği o sorular:

BENİM DE BİR KAÇ SORUM VAR.

Çok muhterem ilim irfan sahibi din büyüklerim; Allah’ın selamı üzerinize olsun. Cehaletimi bağışlayın, sizler kadar engin bilgilere sahip değilim. Arapça bilmediğim için Kur’anı Kerimi okuyamıyorum. Ama defalarca Türkçe mealini okudum. Zeka meselesi kafam almadı, kavrayamadım.Eğer ki sizlere yük olmayacaksam beni aydınlatmanızı arzu eylerim.
Alevi ile evlenilmez demişsiniz, elhamdülillah Alevi ile evli değilim. Günahkarlıktan kurtuldum emrine binlerce şükürler olsun.Ancak daha bilmeyerek işlediğim günahlar var mı? Öğrenmek; dinimi iyi bir Müslüman olarak hatasız, günahsız yaşamak istiyorum. Yüce Allah’ın zavallı bir kulu olarak dinimle ilgili birkaç sualde ben sormak istiyorum. Dinen yanıtlamanız caiz ise, sabırsızlıkla yanıtlamanızı bekliyorum.

Elimden geldiğince Allah’ın beğenip yarattığı herkese selam veririm. Ama sokağa çıktığımda kimin Alevi, kimin Sünni, kimin Müslüman, kimin Hiristiyan, kimin inançlı, kimin inançsız olduğunu bilip ayırt edecek kadar zekayı bana nasip etmemiş büyük Allah’ım.

Acaba Alevi birine Allah’ın selamını verdiğim için günah işledim mi? Allah’ın gazabına uğrar mıyım?

Öğretmenim sınıfımda Alevi çocuklar var, hiç birini ayırt de etmeden sınıfın her türlü olanaklarından Alevi öğrencileri de yararlandırıyorum. Acaba günah işliyor muyum? Vicdanım rahat çünkü asli görevimi yapıyorum. Yoksa hata mı yapıyorum? Eğer hata yapıp günah işliyorsam, Alevi çocukları tüm olanaklardan yoksun bıraksam, geçmişte yaptığım hataları telafi eder, günahlardan arınır, sevap kazanır mıyım?

Alevi arkadaşlar, dostlar edindim. Zaman zaman karşılaşıyor el sıkışıyorum. Abdestli haldeyken ellerini tuttuğum için abdestim bozulur mu? Eğer abdestim bozulursa mutlaka karşılaşmışımdır. Elini sıktıktan sonra namaz kılmışımdır. Acaba abdestsiz namaz mı kılmış oldum? Yüce Rabbim bana günah yazar mı?

Bu dostların evlerine gittim, sofralarına oturdum, yemeklerini yedim, iştahla. Yoksa yediğim yemekler bana zehir zıkkım mı oldu?

Okulda zümre arkadaşlarım, nöbet arkadaşlarım, aynı komisyonda görev aldığım Alevi meslektaşlarım var. Yoksa bilmeyerek, istemeyerek günah mı işledim? Gerçi bu durumlar benim iradem dışında okul yöneticileri tarafından belirledi.Günah onların boynuna mı olur? Yoksa ikimiz mi paylaşırız?

Günlerden beri içimi yiyip bitiren uykularımı kaçıran bir durum var, muhterem din büyüklerim: Siz Alevi ile evlenilmez dedikten sonra, Alevi ile evlenmek isteyen yakınlarım oldu. Bir aile büyüğü olarak bana sordular bende dürüst, namuslu, karekterli, ahlaklı vs vs olsun. İnsan olsun, hak hukuk adalet bilsin yeter demiştim.Acaba günah ortağı mı oldum? Günahkar mıyım? Yüce Rabbim bana günah yazmış mıdır?

Sizin buyurduğunuza göre evlenen kadar vesile olanda aynı günahı işler sonucu ortaya çıkıyor. Şimdi o kurulmasına vesile olduğum yuvayı dağıtsam, boşanmalarını sağlasam günahtan kurtulur muyum? Yüce Rabbim beni affeder mi?

İçki içmem, kumar oynanam, yalan söylelem, zina bilmem, Hak yemem, haram yemem, hırsızlık yolsuzluk yapmam; hatta yapanların amansız takipçisiyim.Kahveye gitmem,diskoları, barları bilmem.Tek eğlencem saz çalan birini bulunca, onunla birlikte birkaç türkü söylemek.Onu da genelde Alevi arkadaşlar iyi yapıyor.Bende zaman zaman içkisiz birkaç türkü söyledim, yoksa yine günahkar mı oldum?

Halk müziğini severim, onu da çoğunlukla Alevi sanatçılar söylüyor. O müzikleri dinleyerek günah mı işledim? Dinlemeye devam edebilir miyim?

Aleviler’in “ eline, beline, diline hakim ol” yaşam felsefeleri ,“ Bizim itlerimiz bile haram yemez” söylemleri ; yüce dinimiz İslam’ın özünde olduğu için, insan olmanın temelini teşkil ettiği için çok sıcak gelmişti bana. Bu yüzden Alevilere hep adil, hak hukuk bilir; “ilim Çin'de de olsa gidip alınız” sözünü en iyi şekilde uygulayan, çağdaş insanlar olmaları nedeniyle içimde sempati oluştu. “ Yaradılanı sevdik yaradan dan ötürü” öğretisiyle sevdim Alevileri.Yoksa yine mi günahkar oldum?
Sizlerin açıklamalarını okuyunca içime kaygılar düştü günah mı işledim diye. Ama oruçluyken bilmeden bir şey yersen oruç bozulmuyor.Bilmeyerek sempati duyup, sevdiğim için günahlarım affolur mu?

Yukarıda yaptıklarımı bilmeden yaptım dedim ya umarım günahkar değilimdir? Eğer ki günah işleyip günahkar olduysam; kaza namazları kılsam günahlarımdan arınır mıyım? Kaç rekat namaz kılmam gerekir? Eğer ki namaz kılarak affedilmeyecek kadar büyük günah işlediysem; yaptıklarımın her biri için bir Alevi öldürsem affolur muyum?

Yine cehaleti mi bağışlayın muhterem din büyüklerim.Siz varken haddime değil ama; yarım yamalak bilgilerimle; alemlerin efendisi yüce peygamberimiz Muhammed (S.A.V) Hz.Ali’ yi sevdi. Sofrasına oturdu. Allah’ın selamını verdi. Kızını Hz.Ali ile evlendirdi. Sümme haşa Peygamber Efendimiz de mi günah işledi?

Ben 610 yılında gökten inmeye başlayan Kur’anı Kerime, 610 yılında Peygamber olan Hz.Muhammed’e o zaman kabul edilen İslam’a inanıyorum. Kur’anı Kerimi son kutsal kitap, Hz.Muhammed’i son peygamber olarak biliyorum.Yoksa çok mu cahil kalmışım? Allah’tan, kitaptan,dinden, imandan bihaber miyim?

Yoksa siz yeni Türkiye’nin yeni dinini mi anlatıyorsunuz? Yoksa yüce dinimiz 6 yaşındaki kız çocuğunun topuğundan, öz anasının bacağından tahrik olan, erkek çocuklara tecavüz eden, kaynanasına nikah düşüren, anasına , öz evladına tecavüzü meşru sayan ahlaksız sapıkların eline mi düştü?

Bu insanlıktan nasibini almamış ahlaksız sapıklardan dinimizi kurtaracak mısınız?

Sorularıma vereceğiniz yanıtları bekliyorum. Emek harcayacaksınız, şimdiden haklarınızı helal edin.Cehaletime bağışlayın haddim değil ,yine hoşgörünüze sığınarak bir tavsiyem olacak: 

Bu ahlaksızlar itlerine bile haram yedirmeyen Alevilerin tırnağı olamaz. Can kardeşliğinin , kan kardeşliğinin bozulduğu bu günlerde; bu sapık münafıklara dinin üzerinden ellerini çektirin.Din kardeşliğimizi bozmalarına izin vermeyin.

Allah yar ve yardımcınız olsun,

Allah’ın selamı üzerinize olsun,

Allah’a emanet olun.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@