Belgesini Paylaştı İddia Etti: "Üniversite Dışında Kullanılırsa ABD, Boğaziçi Üniversitesi'nin Arazisine El Koyabilir"

Boğaziçi Üniversitesi yaşanan olaylarla gündemden düşmezken şok bir iddia ortaya atıldı. Boğaziçi Üniversitesi'nin taşınması halinde üniversite arazisine ABD'nin el koyabileceği iddia edildi.

Belgesini Paylaştı İddia Etti: "Üniversite Dışında Kullanılırsa ABD, Boğaziçi Üniversitesi'nin Arazisine El Koyabilir"

Boğaziçi Üniversitesi son günlerde rektör protestolarıyla gündem olurken İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Özgün Emre Koç, Boğaziçi Üniversitesi ile alakalı şok edici bir belgeyi ortaya çıkardı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NİN ARAZİSİ GERİ ALINABİLİRMİŞ!

Boğaziçi Üniversitesi'nin şu anda bulunduğu arazinin 1971 yılında Robert Koloji'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne devrinin yapıldığı belirtildi. Bu devir sırasında yapılan anlaşma gereği ileride bu arazinin başka amaçlarla kullanımı halinde New York Eyalet Mahkemesi'nin yetkili olacağı ve ilgili arazinin geri alınabileceği iddia edildi.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNDEN BELGELİ İDDİA!

İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Özgün Emre Koç sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, “Boğaziçi Üniversitesi'nin arazisinin 1971'de Robert Koleji'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne devri sırasında yalnızca üniversitefaaliyeti kapsamında kullanılabileceği şartı getirilmiş. Arazinin bir başka amaçla kullanımı halinde ise bu arazinin geri alınacağı, bu durumda da yetkili merciinin New York Eyalet Mahkemesi'nin olacağı belirtilmiş.” dedi.

BELGELERİN ORİJİNALİ COLUMBİA ÜNİVERSİTESİ'NDE

Konuya dair bir belgenin örneğini de paylaşan Özgün Emre Koç, “Resmi belgelerin orijinalleri Columbia Üniversitesi Nadir Eserler ve Elyazmaları Kütüphanesi'nde arşivlenmiş durumdadır. İlgili belgeler kütüphanenin Robert Koleji kayıtları bölümünde 45-55 numara arası kutularda mevcut olduğu gösteriliyor. Umarım Columbia Üniversitesi'ndeki mezunlarımızdan birisi belgelerin orijinallerine ulaşabilir.” ifadelerini kullandı.

BELGELERİN ORİJİNALLERİNİN İNCELENMESİ GEREKİYOR!

Kamuoyunda pek bilinmeyen bir gerçeğin resmi belgelerle ortaya çıkması büyük bir şaşkınlık yarattı. Geçtiğimiz dönemlerde Boğaziçi Üniversitesi'nin taşınması gündeme gelmişti. Böyle bir durumda ilgili belgelere göre araziye ABD tarafından el koyulabileceği de ortaya çıkmış oldu. Ancak yine de belgelerin orijinalleri üzerinde inceleme yapılması gerektiği belirtiliyor.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@