Beklenen haber geldi! Cezalar silinmesi kararı Resmi Gazete'de yayınlandı!

2020 yılından itibaren yaşanan Kovid-19 salgınında yapılan yasak uygulamaları sonucunda yasaklara uymayan vatandaşlara kesilen cezalar ve öğrenim kredisi faizinin silinmesi ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Beklenen haber geldi! Cezalar silinmesi kararı Resmi Gazete'de yayınlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu tahsilat genel tebliğleri bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Yapılan değişikliklerle ilgili usul ve kararlar belli oldu. 

ÖĞRENİM KRESİ İLE İLGİLİ KARAR

Bu karara göre 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda değişiklikler yapıldı. Kredi ödemeleri hakkında yapılan değişiklikte ödenecek tutar "öğrenim kredisi olarak verilen miktarla" sınırlandırılmıştı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne taksitlerin 9 Kasım'dan itibaren ödenmemesi durumunda öğrenim kredisi borcu için öngörülen son taksitin vade tarihine kadar beklenmesi kararı alınmıştır. 

Zamanında ödenmemiş olan öğrenim ve katkı kredisi borçları taksitlerine vadesinden başlanarak gecikme zammı uygulanacaktır. Ayrıca yine söz konusu tarihten (9 Kasım) önce vergi dairelerine takip için bildirilen ve 9 Kasım'dan ödenmemiş kredi taksitleri içinde yer alan endeks tutarları silindikten sonra, endeksten arındırılmış taksit tutarları takip edilecektir. 

KOVİD-19 CEZALARININ SİLİNMESİ İÇİN BAŞVURU GEREKİYOR MU?

 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Geçici 4. Maddesi kapsamında Kovid-19 cezalarının silinmesi ile ilgili bir değişiklik yapılmıştı. Resmi Gazete'de bugün yayınlanan "Tahsilat Genel Tebliği" kapsamında Kovid-19 pandemisi nedeniyle ülke genelinde alınan bazı tedbirler gereği 11 Mart 2022 tarihi ile 9 Kasım 2022 arasındaki zamanda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası verilmeyecek verilen cezalar tahsil edilmeyecektir. Fakat ödenmiş olan cezaların iadesi olunmayacaktır. 

Ayrıca bu kanun kapsamında Kovid-19 salgını nedeniyle yazılan cezaların silinmesi ile ilgili vatandaştan herhangi bir başvuru işlemi istenmemektedir. 

SONRAKİ HABER