Bebek Kaçırmaya Mikroçipli Bileklik Önlemi

ADANA'da özel bir hastane tarafından 'Pembe Kod' ismiyle geliştirilen ve yeni doğan bebeklere takılan mikroçipli bileklik, bebeğin izinsiz hastaneden çıkartılması halinde alarm veriyor.

Haberler 01.12.2015, 15:02
Bebek Kaçırmaya Mikroçipli Bileklik Önlemi

 (DHA) - ADANA'da özel bir hastane tarafından 'Pembe Kod' ismiyle geliştirilen ve yeni doğan bebeklere takılan mikroçipli bileklik, bebeğin izinsiz hastaneden çıkartılması halinde alarm veriyor.

Türkiye'de zaman zaman hastaneden bebek kaçırılması vakaları gündeme gelirken Özel Medline Adana Hastanesi'nde yürütülen 'Pembe Kod' projesiyle Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören bebeklerin el veya ayak bileklerine

mikroçipli bant katılmaya başlandı. Hastanenin Genel Direktörü Dr. Musa İnal, kurumun bilgi işlem birimi tarafından geliştirilen Pembe Kod projesi ile yeni doğan ve yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan bebeklerin güvenliklerini en üst düzeyde sağlamaya başladıklarını söyledi. Hastanede ayda ortalama 160 doğumun gerçekleştiğini, yeni doğan yoğun bakım servisinde günde 22 bebeğin kuvözler tedavisinin yapıldığını kaydeden Dr. Musa İnal, hastanenin Bilgi Teknolojileri Müdürü Salih Çevik ve Bilişim Hemşiresi Ülkü İzgır'ın koordinesinde yürütülen bu projenin hasta güvenliği alanında Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydetti.


SİSTEM ALARM VERİYOR

Kötü niyetli bir kişinin bebeği yeni doğan yoğun bakım servisinin kapısından çıkardığı andan itibaren güvenlik sisteminin alarm verdiğini vurgulayan Dr. Musa İnal, "Yeni doğan yoğun bakım servisinde sesli ve ışıklı alarm ile burada görevli hemşireler uyarılıyor. Hastanemizin özel güvenlik görevlileri de otomatik alarm ile harekete geçiyor. Hastanenin kapıları kapatılıyor, tüm giriş ve çıkışlar durduruluyor. İlgili birim sorumluları ve birkaç hastane yöneticisine de cep telefonu aracılığıyla aynı şekilde uyarı mesajı düşüyor. Bu sayede olası bebek kaçırma girişimi önlenmiş oluyor. Bu sistem sayesinde bir bebeğin izinsiz şekilde hastanemiz dışına çıkarılması mümkün değildir" dedi.

Dr. İnal, takılan plastik aksamlı çipin bebeklerin sağlığı üzerinde hiçbir sakınca yaratmayacak nitelikte olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@