Bbc: Türkler Koalisyon Hükümetlerini Sevmezler. Tek Partiyi Ve Güçlü Lideri Seçerler

Faruk ZABCI/LONDRA,(DHA)

Haberler 01.11.2015, 23:48
Bbc: Türkler Koalisyon Hükümetlerini Sevmezler. Tek Partiyi Ve Güçlü Lideri Seçerler
Faruk ZABCI/LONDRA,(DHA)

Bugün tüm gün ana haberlerde sürekli Türkiye'deki genel seçimleri veren BBC televizyonu, akşamüstü AK Parti'nin seçimleri kazandığı belli olduktan sonra "Türkler koalisyon hükümetlerini sevmezler. Tek partiyi ve güçlü lideri isterler" yorumunu yaptı.

Türk bayrağını tutan bir gencin fotoğrafı ile birlikte kullanılan Ankara muhabiri Mark Lowen'in verdiği haberde, "5 ay önce seçimi kaybeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidardaki partisi, bugünkü genel seçimlerde hiç beklenmedik farklı bir çoğunluk kazandı. Sadece çoğunluğu kazanmadı aynı zamanda oyların büyük payını alarak büyük bir zafer elde etti. AK Parti yeni seçim kararıyla oynadığı kumarın, karşılığını aldı. Erdoğan şimdi anayasal yolları deneyerek referandum yapmadan başkanlık sistemini getirebilir" yorumunu yaptı ve Erdoğan'ın bundan sonra neler yapabileceğinin merak konusu olduğunu söyledi.

PKK'nın temmuz ayında ateşkesi kestikten sonra şiddet eylemlerini çoğalttığına işaret eden BBC, bu seçim sonuçlarından sonra PKK'nın şiddeti artırabileceğine dikkat çekti.

Son haftalarda 3 bombalı saldırının olduğunu, Erdoğan'ın Suriye'deki radikal örgütlerle temaslarda bulunduğunu ileri süren BBC, AK Parti'nin halka "Bize oy verin. Size istikrar ve güven sağlayalım" sözünü verdiğine işaret etti.

Türkiye'nin darbelerle, ekonomik krizlerle ve terörle sarsılan geçmişini anlatan BBC, Türkiye'nin 3 bombalı olay yaşadığına değinirken "Halk Erdoğan'ı istedikleri lider olarak görüyor. Partisinin tek başına iktidar olmasıyla hakkındaki tenkitler artabilir ama halk muhafazakar Müslüman sesinin dünyada duyulacağından mutlu. Batı ile ilişkileri sert. Geçen hafta bir TV kanalı kapatıldı ama halk muhafazakar Müslüman sesin kazanmasından mutlu oldu" yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@