Bayram Sonrası İlk Plan! 3 Aşamalı Açılmanın 1. Adımı Başlayacak

Ramazan Bayramı sonrası normalleşme dönemi aşamalı olarak ilerleyecek. Bu kapsamda açılma, sokağa çıkma yasağı, işyerlerinin faaliyetlerine başlaması, okulların eğitime başlaması gibi etmenler yeni dönem planına göre olacak. İşte adım adım o plan

Bayram Sonrası İlk Plan! 3 Aşamalı Açılmanın 1. Adımı Başlayacak

Ramazan ayı içerisinde alınan tedbir önlemleri ilk aşamada iki haftalık süreçte beklenen etkiyi göstermemişti. Vaka oranları Ramazan ayının ilk iki haftasında artmaya devam etmiş ve çok sayıda şehirde vaka oranları çok yüksek seviyelere çıkmıştı. 

Günlük vaka oranlarının 60 bin bandının üzerine çıkması sonrası ise  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'ndan tam kapanma kararı çıktı. Nisan ayının son günlerinden 17 Mayıs tarihine kadar uzanacak süreç için tam kapanma kararı alındı. 

TAM KAPANMA KARARI SONRASI VAKA SAYILARI

Ramazan ayı içerisinde olunması, yaz öncesi dönemde alınan tam kapanma kararı etkilerini hissetirmeye başladı. Günlük vaka oranları 60 bin seviyesinden 20 bin seviyesine kadar indi. 

Vaka sayılarının azalmasının ardından ise 17 Mayıs tarihinden sonraki süreç merak ediliyor. 17 Mayıs tarihinden sonra normalleşme adımlarının gelmesini bekleyenler için ise bu sürecin birden başlamayacağı öngörülüyor. 

Salgının etkilerinin azalması ve vaka oranlarının 5.000 seviyesinin altına inmesini amaçlayan hükümetin bundan sonraki döneme dair planları da bu hedeflere göre belirlemesi bekleniyor. Bu kapsamda tam kapanma sürecinin hemen ardından kademeli açılış döneminin gelmesi bekleniyor. 

3 AŞAMALI NORMALLEŞME DÖNEMİ

Normalleşme döneminin ilk aşamasında küçük bazı işletmelerin, okulların açılması bekleniyor. İlk olarak faaliyete geçmesi beklenen işletmeler arasında berber, terzi, kuaför ve benzeri iş kolları geliyor. Bu işletmelerin dışında kafe, restaran gibi işletmelerin ise paket servisine devam etmesi bekleniyor. Ayrıca bu süreçte 8. ve 12. sınıf öğrencileri için okulların açılması da gündemde. 

İkinci aşamda ise ilk aşamada yer almayan işletmelerin faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Günlük ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması da bu aşamada olabilir. 

Günlük vaka sayılarının çok azalması, aşılama çalışmalarının çok ilerlemesi sonucu sonrası nikah, düğün ve diğer organizasyonlara izin verilecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@