Basın Konseyi'nden Dijitürk'e Tepki: Apaçık Sansür

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteği üzerine yayın pl...

Haberler 08.10.2015, 14:50
Basın Konseyi'nden Dijitürk'e Tepki: Apaçık Sansür

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteği üzerine yayın platformu Digiturk’ün 7 televizyon kanalını yayın ağından çıkarmasının “apaçık” sansür olduğunu ifade etti.

Basın Konseyi tarafından yapılan açılan açıklamada, “Kanaltürk, Bugün Tv, Samanyolu TV, Mehtap TV, Samanyolu Haber,  Yumurcak TV ve Irmak TV’nin içinde olduğu 7 televizyon kanalı ile ilgili açılan soruşturma sonucu getirilen yasaklama, ifade ve basın özgürlüğünün açıkça ihlalidir. Ayrıca seçim sürecinde gece yarısı yayınların kesilmesi manidardır” denildi. Uygulamanın Anayasa’nın 28. ve 29.maddeleri ile 6112 sayılı Radyo ve televizyon kuruluş-yayın hizmetleri kanununa da aykırı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Hukuki dayanağının ne olduğunun açıklanmasını ve bunun yasadaki dayanağını, kamuoyuyla ve aboneleriyle paylaşılmasını bekliyoruz.  Şayet, savcılığın göndermiş olduğu yazı sonucu yapılan yayın durdurma kararı ile ilgili, savcılıkça bir koruma tedbiri var ise de bunun gerekçesinin halka açıklanması gerekir. Öte yandan uydu ile internetten izlenebilen 7 kanalın yayınlarının tümüyle durdurulması da söz konusu değildir. Digitürk’ün ‘yasal zorunluluk’ nedenini ileri sürerek, 7 kanalı platformundan çıkarması, halkın haber alma hakkını engellemektedir. Savcılarca açılan her soruşturma aşamasında pek de rastlamadığımız bu uygulama, seçim sürecine denk gelmesi ve bu yolla bazı kuruluşların sesinin kısılması anlamını da beraberinde getireceğinden, düşündürücüdür.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@