Basın Konseyi: Özgür Habercilik Gerçeklerin Ortaya Çıkması İçin Vardır.

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, “99 cana mal olan Cumhuriyet tarihini...

Haberler 15.10.2015, 11:55
Basın Konseyi: Özgür Habercilik Gerçeklerin Ortaya Çıkması İçin Vardır.

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, “99 cana mal olan Cumhuriyet tarihinin en büyük bombalı saldırısının ardından, son dönemlerin en geniş kapsamlı yayın yasağı ile bugün karşı karşıyayız” açıklamasında bulunurken, yayın yasaklarıyla bir yere varmanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

Basın Konseyi açıklamasında özgür gazeteciliğin gerçeklerin ortaya çıkması için var olduğu belirtilirken, “99 cana mal olan Cumhuriyet tarihinin en büyük bombalı saldırısının ardından, son dönemlerin en geniş kapsamlı yayın yasağı ile bugün karşı karşıyayız” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Daha önce Suruç katliamı, Diyarbakır, Bingöl, MİT TIRları gibi daha birçok konuya yayın yasakları getirildiği halde, kamuoyu vicdanlarında derin izler bırakan olayların tam anlamıyla aydınlığa kavuşturulduğuna tanık olmadık. Eğer; kamuoyu aydınlatılsaydı, gazetecileri izlemek yerine, istihbarat başarılı şekilde yapılabilseydi, failler yakalanabilseydi, durum farklı olur muydu? Şu gerçeği kabul etmek zorundayız; yayın yasaklarıyla bir yere varmak mümkün değildir. 

Basın Konseyi olarak, halkın haber alma yollarının kapatılmamasını, demokrasinin olmazsa olmazı ifade ve basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@