Basın Konseyi: Nokta Dergisine Yapılan Basın Özgürlüğüne Vurulmuş Bir Darbedir

ANKARA(ANKA) - Basın Konseyi, Nokta dergisine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ve derginin topl...

Haberler 14.09.2015, 16:05
Basın Konseyi: Nokta Dergisine Yapılan Basın Özgürlüğüne Vurulmuş Bir Darbedir

ANKARA(ANKA) - Basın Konseyi, Nokta dergisine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ve derginin toplatılmasına ilişkin, “Haftalık Nokta dergisinin 18.sayısının Savcılık kararıyla toplatılması, basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir” açıklamasında bulundu.

Basın Konseyi, Nokta nergisine gerçekleştirilen operasyonları ve derginin toplatılmasını yaptığı yazılı açıklamayla kınadı. Konsey açıklamasında, savcılık kararıyla olduğu belirtilen bu uygulamanın basın özgürlüğünü kesinlikle engellediği kaydedilerek, “Nokta Dergisi’nin İstanbul'daki merkezine sabah karşı polis tarafından yapılan baskınla, son sayısının kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı resimleyen çalışmanın, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle toplatıldığı ve dağıtımının yurt çapında yasaklandığı, Nokta Dergisi’nce açıklandı. Seçime gidilen zorlu süreçte, bu tür uygulamalarla ifade özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı hiçe sayılmaktadır” denildi.

“Haber ve düşünceden korkmadan, eleştirel fikirlerden rahatsız olmadan hoşgörü ile demokratik yolların açık kalması” isteğine vurgu yapılan açıklamada, “Demokratik kanalların işletilmediği ortamlarda demokrasiden de söz edilemez. Yayınların toplatılma kararının ancak çok özel şartlarda uygulanabilmesinin normal karşılanabileceğini hatırlatıyoruz. Aksi takdirde toplumsal algı üzerinden hareket ederek, ifade ve basın özgürlüğü açısından eleştirilerin, yayın özgürlüğünün yok sayılmasını kabul etmek mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@