Basın Konseyi: Gazetecilere Yönelik Hoyratça Yaklaşımlar Sona Ermeli

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, gazetecilere yönelik hoyratça yaklaşımların sona ermesi gerekti...

Haberler 29.09.2015, 12:50
Basın Konseyi: Gazetecilere Yönelik Hoyratça Yaklaşımlar Sona Ermeli

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, gazetecilere yönelik hoyratça yaklaşımların sona ermesi gerektiğini belirterek, “Hoyratça baskınların yaşanması güvensizlik ortamı yaratacağı gibi, korkutma ve gözdağının da yarar sağlamayacağı açıktır” açıklamasında bulundu.

Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada, gazetecilerin bir kez daha hoyratça gözaltına alındığı vurgulanarak, şöyle denildi:

“Diyarbakır'da olaylar sonrası gazetelerin, haber ajanslarının ve derneğin bulunduğu binaya 1 kişinin kaçtığı iddiasıyla baskın yapan güvenlik güçlerinin, kapı-cam kırarak içeri girmesi ve aceleyle çıkarıldığı anlaşılan tartışmalı bir arama kararıyla; gazetelerin arşivlerini, bilgisayarlarını tahrip etmesi sonucunda, 20'nin üzerinde gazeteciyi göz altına alması kabul edilemez. Halkın dilediği gazeteden, ajanstan haber alma hakkı vardır. Bu hakkın engellenmesi; yaygın haberleşmenin önüne çekilen settir ve seçime 1 ay kala böylesine hoyratça yaklaşımların sergilenmesi de düşündürücüdür. Ellerinde barut izi iddiasıyla gazetecilerin araştırma için gözlem altına alınması da kabul edilemez. Zaten gazetecilerin eline barut izi yakışmaz.  Medya binasının böylesine bir baskına uğraması ve gazetecilerin gözaltına alınması, iletişim yasağı getirilmesi, telefonlarının kapatılması gözdağıdır, korkutmadır. Hoyratça baskınların yaşanması güvensizlik ortamı yaratacağı gibi, korkutma ve gözdağının da yarar sağlamayacağı açıktır. İçişleri Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği'nden, hangi gazetecinin elinde barut izi varsa bunun bir an önce açıklanmasını istiyor, ülkeye özgür medya ikliminin yayılmasını bekliyoruz.” (ANKA)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@