Basın Konseyi: Bu Yanlıştan Biran Önce Dönülmeli

ANKA (ANKA) – Basın Konseyi, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü etkinliklerine bazı basın yayın organlarının temsilcilerinin alınmasını eleştirerek, “Anayasa güvencesinde var olan basın hukukunun, hele ki kural yapıcılar ve kural

Haberler 11.05.2015, 19:18
Basın Konseyi: Bu Yanlıştan Biran Önce Dönülmeli

ANKA (ANKA) – Basın Konseyi, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü etkinliklerine bazı basın yayın organlarının temsilcilerinin alınmasını eleştirerek, “Anayasa güvencesinde var olan basın hukukunun, hele ki kural yapıcılar ve kural koyucular tarafından da yok sayılması, demokratik hukuk devletinin teamüllerine terstir” dedi.

Basın Konseyi, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümü etkinliklerine bazı basın yayın organlarının temsilcilerinin alınmasını yaptığı yazılı açıklama ile eleştirdi. Danıştay’ın, geleneksel olarak düzenlediği, kuruluş yıl dönümü tören programını keyfi olarak basına ve halkın habere ulaşması yollarını yasaklarla kapatmasının kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Yıllardır süre gelen uygulamanın, bugün yok sayılarak, toplantıya yalnızca devlete bağlı TRT ve Anadolu Ajansı muhabirlerinin alınması, basındaki ayrımcılığın geldiği son noktayı gözler önüne sermiştir. Anayasa güvencesinde var olan basın hukukunun, hele ki kural yapıcılar ve kural koyucular tarafından da yok sayılması, demokratik hukuk devletinin teamüllerine terstir” denildi. Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Ateş’in, “Töreni kendi içimizde yapacağız” söyleminin, halkın haber alma özgürlüğünün ve basında eşitlik ilkesinin zedelediğinin açık olduğunun vurgulandığı açıklamada,  yapılan uygulamadan dönülmesi istendi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@