Basın Konseyi: Bu Apaçık Sansürleme Girişimi

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, Zaman Gazetesine yapılan polis baskınına tepki göstererek, “apa&...

Haberler 12.11.2015, 15:20
Basın Konseyi: Bu Apaçık Sansürleme Girişimi

ANKARA (ANKA) – Basın Konseyi, Zaman Gazetesine yapılan polis baskınına tepki göstererek, “apaçık sansürleme girişimidir” değerlendirmesinde bulundu.

Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada, Zaman Gazetesine gece yarısında yapılan baskının korkutma, yıldırma, gözdağı verme amaçlı olduğu ifade edilerek, bu durumu kabul edilemeyeceği belirtildi. Bir gazetenin arama izni olmadan polislerce baskına uğramasının, halkın haber alma hakkını engellediği gibi, aramaların gece yapılması da düşündürücü olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Mahkemenin arama izni, yer-kişi-zaman ve içerik olarak sınırlı olmasına rağmen, kararı uygulayan birimler, kararın içeriğine uymayıp Feza Matbaacılık dışındaki Zaman ve Today’s Zaman gazeteleri ile Aksiyon Dergisi’ni de aramışlar, yazı işlerinde çalışan gazetecilerin işlerini engellemişlerdir. Ayrıca kararın içeriği 3 adet ‘Özgür Bugün’ nüshasının bulunmasıyla sınırlıyken, kararı uygulayan birimler, kararın kapsamı dışında Zaman Grubu’nda adeta suç delili ararcasına hareket etmişlerdir. Bu apaçık sansürleme girişimidir. Basın Konseyi olarak gazetecilerin özgürce haber yapmasını, arama kararı verilirken ve uygulanırken, yasalar çerçevesinde hareket edilmesini talep ediyoruz.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@