Basın Konseyi Ahmet Hakan'a Saldırıyı Kınadı

Basın Konseyi, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırının aslında insan haklarına, demokrasiye, basın

Haberler 01.10.2015, 19:57
Basın Konseyi Ahmet Hakan'a Saldırıyı Kınadı

ANKARA (ANKA) -  Basın Konseyi, Hürriyet gazetesi yazarı  Ahmet Hakan’a yapılan saldırının aslında insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan “alçak” bir saldırı olduğunu bildirdi.

Basın Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “basın özgürlüğü” derken, can güvenliğinin olmadığı bir noktaya gelindiği ifade edildi. “Çok ciddi endişeliyiz” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar, siyasilerin ve bazı köşe yazarlarının, ‘Onun tırnaklarını da dişlerini de sökmesini biliriz’, ‘İstesek sinek gibi ezeriz’ şeklindeki ifadeleriyle güçlenen bu saldırılar, kabul edilemez. Bu çirkin tavırlar gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır. Gece geç saatlerde televizyon programını tamamlayarak, evine dönmeye çalışan gazeteci  Ahmet Hakan’a yapılan saldırı aslında insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan alçak bir saldırıdır. Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir.

Bir milletvekilinin, Hürriyet Gazetesi binasının önüne giderek olay yaratıp gazetecilere gözdağı vermesini, siyasi iktidarın ciddiye almadığını gördük. Bu ortamların yaratılmasına izin verirsek, bazıları da üzerine vazife çıkarıp mafya tarzı saldırılara geçer.”

-“HÜKÜMETİ, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NI, VALİLERİ, VANDALİZME DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”-

 Yaşanan bu durumun sorumluluğunun doğrudan siyasi iktidar olduğu kaydedilen açıklamada, “Hükümeti, İçişleri Bakanlığı’nı, Valileri, vandalizme ‘dur’ demeye çağırıyoruz. Bunlar şiddettir. Caydırıcı önlemler alınmadığında da şiddetin egemenleştiği görülür. Bugün Ahmet Hakan’ın kaburga ve burun kemikleri kırıldı. O’nu koruyamadık. Sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Gözdağı veren saldırılar gerçek gazetecileri korkutmaz, yıldırmaz. Gazeteci Ahmet Hakan’a, Hürriyet ailesine ve tüm medya dünyasına geçmiş olsun diyoruz” denildi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@