Basın Kartları Yenileniyor

ANKARA (ANKA) – Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın kartlarının tertip, ...

Haberler 05.11.2015, 16:15
Basın Kartları Yenileniyor

ANKARA (ANKA) – Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verdi. Kart değişimine yönelik başvurular 8 Kasım–31 Aralık 2015 tarihleri arasında alınacak.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verildiği belirtildi. Yine yatay olarak düzenlenen basın kartlarında; basın mensubunun dijital ortamda alınan fotoğrafı, kişiye özel seri numarası, terimlerin İngilizce karşılıkları ve son kullanma tarihinin yer alacağı, ikametgâh adresi bölümüne ise yer verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“8 Kasım–31 Aralık 2015 tarihleri arasında basın kartı yenileme başvuruları alınacak ve başvuruları müteakip yeni kartlar düzenlenmeye başlanacaktır. Mevcut basın kartları ise 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır. Mevcut basın kartlarının yenilenebilmesi için, basın kartı yenileme başvurularının, halen basın kartı taşımaya devam edenlerden Yönetmelikte belirtilen şartları haiz olanlar tarafından 8 Kasım 2015 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüz internet sitesinden (yenikart.byegm.gov.tr) elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Başvurunun yapılması için nihai tarih 31 Aralık 2015’tir. Basın kartı yenileme başvurusu için izlenecek yöntem aşağıdaki gibidir:

-yenikart.byegm.gov.tr internet sitesinden basın kartı üst başlığı altındaki kart yenileme bölümüne girilir.

-‘Basın Mensubu Giriş’ butonuna tıklanır.

-Açılan ekrandan ‘Kayıt Ol’ butonuna tıklanır.

-‘Kayıt Formu’ doldurulur. ‘Kayıt Ol’ denildikten sonra girilen e-posta adresine kullanıcı adı ve şifre gönderilir.

-‘Basın Mensubu Giriş’ ekranına geri dönülür. TC kimlik numarası ve parola ile sisteme giriş yapılır.

-‘Bilgilerim’ sekmesinden kişisel bilgiler ile kart bilgileri kontrol edilir.

-‘Başvurularım’ sekmesinden ‘Kart Yenilemeye Başvur’ butonuna tıklanarak başvuru ekranı açılır.

-Sistemde kayıtlı fotoğraf değiştirilmek istenirse yeni fotoğraf yüklenir.

-Ağırlıklı olarak çalışılan çalışma alanı seçilerek çalışma alanı bölümü doldurulur. Birden fazla alanda ağırlıklı ve aktif çalışma yapılıyorsa ‘Genel’ seçilir.

-‘Başvuru Gönder’ butonuna tıklanarak başvuru onaylanır.

-Başvurunun durumu ‘Başvuru Durumu’ sekmesinden her zaman kontrol edilebilir.

Halen basın şeref kartı, sürekli basın kartı ve serbest basın kartı sahibi olan basın mensuplarının da başvurularını yukarıda belirtilen internet adresinden aynı usulle yapmaları, göreve bağlı basın kartı taşıyan basın mensuplarından durumlarında değişiklik olanların kart yenileme başvurusu yerine kart bilgilerinde değişiklik başvurusu yapmak suretiyle kartlarını yenilemeleri gerekmektedir.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@