Başhekim Vekilini Soruştur(A)mayan YÖK’ün Kararını Yargıya Taşıdık

YÖK, yanına iktidar ve yandaşı olan parti temsilcilerini alarak kurumu dışında ama kurumu ile ilgili tehditler savurarak disiplin suçu işleyen DEÜ Hastanesi başhekim vekili hakkında soruşturma yapmama kararı aldı. Genel Sağlık-İş, başhekim vekili hakkında soruşturma yap(A)mayan YÖK’ün kararına karşı Ankara İdare Mahkemesinde iptal davası açtı.

Gündem 10.09.2020, 11:15
Başhekim Vekilini Soruştur(A)mayan YÖK’ün Kararını Yargıya Taşıdık

  Bilindiği üzere, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde son aylarda döner sermaye ek ödemelerinde çok ciddi düşüşler olması üzerine, bu düşüşün nedenleri ve çözüm önerilerini konuşmak için hastane bünyesinde çalışan sendika, dernek ve oda temsilcileri başhekim vekili Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü’den randevu talep etmişlerdir. Ancak başhekim vekili bu süreçte randevu taleplerini reddetmekle birlikte çalışanların ücretlerindeki bu düşüşe herhangi bir çözüm de getirmemiştir.

  Başhekim vekilinin, randevu taleplerine ret cevabı vermesi üzerine seslerini duyurmak isteyen temsilciler konuyu kamuoyuna taşımak için basın açıklaması yaparak bu durumu protesto etmişlerdir. Ancak sağlık çalışanları ile görüşmeyen ve döner sermayelerdeki düşüş nedenini açıklamayan başhekim vekili bu açıklamalar karşısında çalışanlarla görüşmek yerine makamını bırakıp 26.06.2020 tarihinde Balçova Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapmıştır. Yanında siyasi parti temsilcileri olmak üzere yaptığı açıklamada tüm personeli tehdit etmiş, haklarından geleceğini ve kanuni işlem başlatacağını beyan etmiştir.

Bunun üzerine Genel Sağlık-İş olarak YÖK’e gönderdiğimiz 01.07.2020 tarih ve 2020/389 sayılı yazı ile başhekim vekilinin bu davranışının 2547 sayılı yasanın 53. maddesinin b/2-n ve b/4-e fıkrasını ihlal etmesi sebebiyle başhekim vekili hakkında gerekli disiplin soruşturmasının yapılmasını ve cezalandırılmasını talep ettik. Yazıda;  kamu görevlisi ve öğretim üyesi olan başhekim vekilinin hastanesinde yaşanan sorunlarla ilgili yanında siyasi parti temsilcileri olmak üzere basın açıklaması yapmasının açıkça disiplin hukukuna aykırı olduğunu ifade ettik.

Başvurumuza karşılık olarak YÖK, “Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü tarafından yapılan basın açıklamasının mesai bitiminden sonra ifadeyi açıklama özgürlüğü çerçevesinde yapıldığı ve bu sebeple adı geçen hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığını” belirterek, başhekim vekili hakkında soruşturma yapmayacağını bildirmiştir. 

Kamu görevlisi olan başhekim vekilinin yanına iktidar ve yandaşı olan parti temsilcilerini alarak kurumu dışında ama kurumu ile ilgili tehditler savuran açıklamasının disiplin suçu oluşturduğu açıktır. Buna karşılık YÖK’ün uzun süreden beri kimsenin telaffuz etmediği/edemediği bir kavram olan “ifadeyi açıklama özgürlüğü” gibi trajikomik yanıtına kendilerinin de inanmadığını biliyoruz. İlgili başhekim hakkında soruşturma yap(A)mayan YÖK’ün kararına karşı Genel Sağlık-İş olarak Ankara İdare Mahkemesinde iptal davası açtık.

Genel Sağlık-İş emekçilerin haklarının verilmemesine asla seyirci kalmayacaktır. Başhekim vekilinin hukuk dışı davranışlarına karşı korumanın nereye kadar olduğuna Mahkeme karar verecektir. Bu vesileyle haklarını isteyen ve sorgulayan emekçiler hakkında 1593 sayılı yasa kapsamında yapılan şikâyetleri de kınadığımızı belirtmek isteriz.

    Zekiye Bacaksız

   Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@