Başbakanlık Koordinasyon Merkezi: 34 İlde Düzenlenen Operasyonda, 1050 Kişiye Gözaltı İşlemi Uygulanmıştır

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadelenin ayrım gözetmeksizin karalılıkla devam edeceğini belirterek, “34 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütleri ile ilişkili görülen toplam bin 50 kişiye gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Haberler 27.07.2015, 19:56
Başbakanlık Koordinasyon Merkezi: 34 İlde Düzenlenen Operasyonda, 1050 Kişiye Gözaltı İşlemi Uygulanmıştır

ANKARA(ANKA) – Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadelenin ayrım gözetmeksizin karalılıkla devam edeceğini belirterek, “34 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütleri ile ilişkili görülen toplam bin 50 kişiye gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal güvenliğini, güvenlik güçlerini hedef alan, sivil vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik operasyonların yurtiçinde ve sınır ötesinde sürdürülmekte olduğu belirtildi.

26 Temmuz 2015’te icra edilen hava harekatında PKK terör örgütünün kullandığı sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öte yandan yurtiçinde de Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimlerince söz konusu terör örgütlerine yönelik operasyonlar yürütülmektedir. Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 27 Temmuz 2015 tarihi itibariyle DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden yasadışı faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren veya eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 34 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütleri ile ilişkili görülen toplam 1050 kişiye gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir.”

Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik saldırılar ve terörizme karşı alınan önlemler hakkında bilgilendirmede bulunmak üzere Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. Maddesi çerçevesinde  NATO Konseyi toplantıya çağrıldığı belirtilen açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı dost ve müttefik ülkeler ile uluslararası örgütler nezdinde gerekli girişimleri sürdürmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadele ayrım gözetmeksizin karalılıkla devam edecektir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@