Başbakanlığa 98 milyon dolarlık 2 jet

Başbakanlık tarafından kullanılan TC-GAP ve TC-ATA uçaklarının yerine uzun menzilli yeni jet uçakları alınıyor.

Haberler 15.04.2016, 14:54
Başbakanlığa 98 milyon dolarlık 2 jet

meydangazetesi.com.tr - Devletin VIP uçak filosundaki jetlerin sahibi Türk Hava Yolları (THY) ve satın almaları da THY yapıyor. Borsa’da KAP’a açıklama yapan THY, Gulfstream G450 ve G550 tipi iki adet özel iş jeti aldığını açıkladı. Açıklamada, “Ortaklığımız Yönetim Kurulunca, VIP hizmetlerde kullanılmak üzere 1 adet Gulfstream G450 ve 1 adet Gulfstream G550 uçağının satın alınmasına karar verilmiştir.” denildi.


TC-ATA ve TC-GAP uçakları Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde satın alınmıştı ve devletin VIP uçak filosunun en eski iki uçağıydı. Havacılık sitesi kokpit.aero’da yer alan bilgilere göre devlet uçak filosu, uzun yıllardır THY tarafından işletiliyor. Uçaklar alındığında veya uçuş maliyetleri Başbakanlığa fatura ediliyor. Halen filoda 8 adet uçak ve 3 helikopter bulunuyor. Filodaki en yaşlı uçaklar Gulfstream GIV tipi TC-ATA ve TC-GAP. Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde alınan uçaklar 28 yaşında.

Hizmet ömürlerinin sonuna gelen bu uçaklar, geçtiğimiz günlerde Gulfstream ile yapılan anlaşma doğrultusunda yenilendi. Bu uçakların yerine TC-GVA tescilli G450 alındı. Boyanan bu uçağın teslimatı tamamlandı. Diğer uçak ise daha uzun menzilli G550. Bu uçağa da TC-ATA tescili verildi. THY, Gulfstream ile toplam 4 uçak için anlaştı.

G550’ler pazara 2004 yılında uçuşa başladı. İstanbul çıkışlı yakıt ikmali yapmadan Los Angeles’a uçabilen G550’lerin menzili 12 bin 500 kilometre. Havada 941 kilometre hıza çıkabilen iş jetinin koltuk kapasitesi 19’a çıkabiliyor. Uçağın fabrika çıkışlı liste satış fiyatı 59 milyon dolar. Halen devlet uçak filosunda TC-DAP ve TC-KOP’un yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı filosunda da bir G550 bulunuyor.

G450 ise Gulfstream’in en çok satan iş jeti GIV’ten geliştirildi. Menzili 8 bin 60 kilometre olan uçağın kabini 19 koltuğa çıkabiliyor. Saatte 935 kilometre hıza yükselebilen G450’nin fabrika çıkışlı liste satış fiyatı 39 milyon dolar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@