Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş (2/son): 8 Ya Da 9 Kasım'da Yaz Saati Uygulamasından Vazgeçilecek

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüs&u...

Haberler 22.09.2015, 20:50
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş (2/son): 8 Ya Da 9 Kasım'da Yaz Saati Uygulamasından Vazgeçilecek

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaz saati uygulamasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bir çalışma yürüttüğünü belirterek, “Büyük ihtimalle normal vaktinden 15 gün tehir edilecektir. Bu da seçim tedbirlerinden birisi olarak düşünülüyor. 8 ya da 9 Kasım tarihlerinden birisinde muhtemelen yaz saati uygulamasından vazgeçilecek gene normal saate geçilecektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kurtulmuş, bakanlıktan istifa eden 2 HDP’linin yerine atanacak isimlerin belirlendiğini fakat isimlerinin kendsininin açıklamasının doğru olmadığın belirtti.

 

-“SANDIKLARIN NEREDE KURULACAĞI YSK’NIN KARARI”-

 

Seçim güvenliği kapsamında taşımalı olarak oy kullanılacağı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Kurtulmuş, seçimi güvenilir, şeffaf ve güvenli bir şekilde yapmanın Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe seçim kurullarına ait olduğunun altını çizdi. İlçe seçim kurullarının kararlarına itiraz olması halinde YSK’nın kararlarının geçerli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Cizre’de veya başka yerlerde ilçe seçim kurullarının talepleri geldikçe, bu ilçe seçim kurullarının karalarına itiraz olursa YSK’nın karaları nihaidir. YSK, karaları kesinleştirirse Cizre’de diyelim şu mahallede sandıklar kurulacaktır” dedi.

 

-“TERÖR ÖRGÜTÜ, TÜRKİYE’Yİ İÇ SAVAŞ ORTAMINA SÜRÜKLEME KARARI ALDI”-

 

Son dönemde yaşanan terör olaylarının ardından başlatılan operasyonların bilançosunun sorulması üzerine Kurtulmuş, “Alınan bilgiler istihbari bilgilerdir. Yaklaşık bilgilerdir. Sizin kesin bir şey söyleyebilmeniz için sonucunu görmeniz lazım” dedi.

Türkiye’de hükümetin isteği ile böyle bir ortam yaşanmadığını belirten Kurtulmuş, 20 Temmuz Suruç katliamı ile birlikte eş zamanlı olarak terör faaliyetleri başladığını anlattı. Terör örgütünün hayata geçirdiği eylemlerden bazılarını anlatan Kurtulmuş, “Şimdi bunlar terör örgütünün başka bir safhaya geçtiğinin, çatışmasızlık ortamından Türkiye’yi bir iç savaş ortamına sürükleme kararı alarak geldiği gösteren işaretlerdir” dedi.

Terör örgütünün esas amacının, Türkü-Kürte, Kürtü-Türke düşman etmek olduğunun altını çizen Kurtulmuş, bu oyuna bu milletin düşmeyeceğini söyledi. Burada yaşanan durumun geçici bir durum olduğunu anlattı.

1 Kasım seçimlerinin bu çerçevede önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Nasıl biz demokrasi çıpasının yükselmesi için önemli bir dönüm noktası olarak görüyorsak, terör örgütü de 1 Kasım seçimlerini Türkiye’nin karıştırılması için önemli bir dönüm noktası olarak görüyor” diye konuştu.

 

-“YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN 8 VEYA 9 KASIM’DA VAZGEÇİLECEK”-

 

Yaz saati uygulamasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bir çalışma yürüttüğünü vurgulayan Kurtulmuş, “ Büyük ihtimaller normal vaktinden 15 gün tehir edilecektir. Bu da seçim tedbirlerinden birisi olarak düşünülüyor. 8 ya da 9 Kasım tarihlerinden birisinde muhtemelen yaz saati uygulamasından vazgeçilecek gene normal saate geçilecektir” dedi.

 

-“ÖNEMLİ BİR KISMI BURADA KALACAK”-

 

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen 2 milyon 200 bin sığınmacının kısa sürede gideceğinin düşünüldüğünü fakat durumun böyle olmadığını söyleyen Kurtulmuş, “Önemli bir kısmının burada kalması artık mukadder olarak görünüyor. dolayısıyla burada kalanların hem kendilerine faydalı, hem Türkiye toplumu ile entegre olmuş şekilde, üretken, verimli kendi geleceklerini kurabilecek hale gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almayı devam ediyoruz. Ancak şunu bir kere daha söyleyeyim. Türkiye böylesine büyük bir sığınmacı kriziyle karşı karşıyayken, son Akdeniz'deki görüntüler ortaya çıkana kadar, Avrupa’dan çıt çıkmıyordu. Ne yazık ki Türkiye’nin bu çığlığına gerekli şekilde paydaş olmuyorlardı. Ümit ederim ki, maalesef kötü görüntüler ortaya çıktı. (ANKA/SON)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@