Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: 2 Canlı Bombanın Kimlik Tespiti Noktasından Da Son Aşamaya Gelindi

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüs&u...

Haberler 12.10.2015, 23:35
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: 2 Canlı Bombanın Kimlik Tespiti Noktasından Da Son Aşamaya Gelindi

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara’da düzenlenen saldırının 2 adet canlı bomba ile 5 kilogram fabrika yapımı TNT ile gerçekleştirildiğini belirterek, “2 tane canlı bomba olduğu çok büyük ihtimalle, resmi açıklama olduğu için kesin bir şey söylemememiz gerekiyor. 2 canlı bombanın kimlik tespiti noktasından da son aşamaya gelinmiştir. Kimliklerin tespit edilmesi üzerinden de bombayı patlatanların kimlikleri ortaya çıkacak hem de bağlantılı olduğu silsile devam edecektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından basın toplantısı düzenledi. Kurtulmuş, sanat camiasının önemli isimlerinden Levent Kırca’ya Allah’tan rahmet dileyerek, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileklerini iletti. Kırca’nın Türkiye’nin önemli kabere sanatçısı olduğunu belirten Kurtulmuş, “Türkiye’de uzun yıllar sanat camiasına büyük emek vermiş olan birisiydi. Kendisini saygıyla anacağız” dedi.

 

-“58 VATANDAŞIMIZ YOĞUN BAKIMDADIR”-

 

Hükümet adına Aziz Sancar’ı tebrik ettiğini ve teşekkür ettiğini kaydeden Kurtulmuş, Sancar’ın gösterdiği başarının genç bilim adamlarına da örnek olması gerektiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nun en önemli gündem maddesinin, milleti derin bir yasa boğan ve uzun yıllardır karşılaştığımız en önemli terör saldırılarından biri olan Cumartesi günü yaşanan vahşi, hain ve sinsi terör saldırısı olduğunu belirten Kurtulmuş, olaydan sonraki gelişmelerin ve alınacak tedbirler üzerine uzun uzun konuşulduğunu belirtti.

Bu terör saldırısında 97 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Kurtulmuş, “Bunlardan 92 tanesinin kimliği belirlenmiş, 5 tanesinin kimlik belirleme çalışmaları devam etmektedir. Olay sonrasında 365 vatandaşımız, hastaneye yaralı olarak intikal etmiş, halen 138 kişi hastanelerde yaralı olarak tedavi altındadır. 58 vatandaşımız yoğun bakımdadır, bunların bir kısmı çok ciddi yaralıdır” dedi.

36 ilden definler gerçekleştirilmek üzere, cenazelerin gönderildiğini söyleyen Kurtulmuş, olay anından itibaren ilgili birimlerin olay yerine intikal ettiğini anlattı.

 

-“SURUÇ’TAKİ BOMBALAMA EYLEMLERİYLE BİR BENZERLİK GÖSTERİYOR”-

 

“Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir” diyen Kurtulmuş, “Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor. Olayın oluş şekli, bombanın şekli, tarzı bunların hepsi Suruç’taki bombalama eylemleriyle bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak da yine sayı vermek istemiyorum. Rakam vermek istemiyorum, çok sayıda gözaltının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili de gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim” diye konuştu.

 

-“ÖLENLERİN YAKINLARINA MAAŞ BAĞLANACAK”-

 

Olayda zarar görenlerin terör mağduru olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “5233 sayılı yasa kapsamında ölenlerin yakınları, bu terör saldırısında malul kalanlar, gerçekten onların aileleriyle ilgili yasa neyi emrediyorsa bununlar ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmiş kararlaştırılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuyla ilgili görevlendirilmiş. Bu konuyla ilgili daha önce terör saldırılarında olduğu gibi çok kısa sürede ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması, sakat kalanların malullük işlemlerinin çok hızlı bir şekilde yapılması, yine ölenlerin ve malul kalanların yakınlarının kamuda istihdam edilmesi, çocuklarına burs imkanı sağlanması gibi hususlarda ilgili adımların atılması kararlaştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Resmi yasın bu gece yarısına kadar devem edeceğini belirten Kurtulmuş, “Ama maalesef ulusal yasımız uzun süre belki yıllar boyunca, on yıllar boyunca bu yası bu millet unutmayacaktır, tutacaktır. Dolayısıyla bu yasımıza ortak olan herkese bu aşamada teşekkürü bir borç biliyoruz” diye konuştu.

 

-“UYANIK OLARAK BİZE BU DÜŞMANCA TAVRI SERGİLEYENLERİ DEŞİFRE EDECEĞİZ”-

 

Yapılan saldırının, sadece bu organizasyonu yapan heyete olmadığını kaydeden Kurtulmuş, “Bu saldırıyı yapanlar milletimizin tamamına, 78 milyonun tamamına bu saldırıyı yaptılar ve hepimizin bu topraklarda yaşayan, bu topraklara her hal ve şart altında bağlı olan herkesi hedef seçerek bu hain saldırıyı gerçekleştirdiler. Yas hepimizin yasıdır” dedi.

Terör örgütünün bütün milleti karşısına aldığı gibi aynı zamanda bu ülkedeki insanlar arasında düşmanlık tohumu ekmeyi hedeflediğini belirten Kurtulmuş, “Ama buna karşı milletimiz olay anından itibaren büyük bir ferasetle olaya yaklaşıyor. Ben burada herkesi, her kesimi bütün ilgili tarafları, bütün milleti uyanık olmaya, aklıselim içerisinde hareket etmeye davet ediyorum. Uyanık olarak bize bu düşmanca tavrı sergileyenleri deşifre edeceğiz. Aklıselimle hareket edeceğiz, onların bizim aramıza koymak istedikleri düşmanlıkları tamamıyla ortadan kaldırarak, tam tersine birlik ve bütünlük içinde olacağız” dedi.

Terörün “bize yakın, bize uzak, bizi ilgilendiren, ilgilendirmeyen” yanı olmayacağını belirten Kurtulmuş, “Dolayısıyla bütün milletçe vereceğimiz en büyük sınav teröre karşı gerçekten gönülle ortak bir hareket hattını oluşturabilmemizdir. Barış ve kardeşliği eş zamanlı savunan, barış ve kardeşlik bloğu içerisinde 78 milyonu bir araya getirmek mecburiyetindeyiz. Bu dil ve gönül zenginliğini savunmak hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

 

-“BURADAN 1 KASIM SEÇİMLERİNE YARAYACAK BİR SİYASİ SÖZ ÜRETMEK KARDEŞLİĞE HİZMET ETMEZ”-

 

Ortadoğu coğrafyasında ve 1 Kasım seçimlerine giden süreçte herkesin diline dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Kurtulmuş, “Terörden ve terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmasın. Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye’de barışa da kardeşliğe de hizmet etmez. Burada bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum. Tam da terörün, terörün ağır faturasının bize yüklediği ağır sorumluluktan biri budur” diye konuştu.

 

-“BUNA İNAT 1 KASIM SEÇİMLERİ GÜVENLİ ORTAMDA YAPILACAK”-

 

Bu örgütlerin en önemli amaçlarından birisinin içeride birliği ve bütünlüğü sarsmak olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Ama en önemli amaçlarından birisi de 1 Kasım seçimini güvenliksiz bir ortamda yapılmasını sağlamak. Buna inat inşallah bütün güvenlik birimlerimiz, her türlü sorumluluklarını sonuna kadar yerine getirerek 1 Kasım seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayacaklar, bu süre içerisinde siyasi partilerimizin hepsinin ortak olarak 1 Kasım seçimlerinin güvenlik içerisinde yapılmasını sağlamak için düşmanlık dilini değil, rekabet dilini kullanan bir kampanya yürüteceklerine inanıyorum. Vatandaşlarımız endişe etmesin. İnşallah 1 Kasım’ı huzur içerisinde, güvenlik içerisinde yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

-“SORUŞTURMA TAMAMLANDIKTAN SONRA GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAKTIR”-

 

Şırnak’ta terör örgütü mensubu olduğu söylenen birisinin polis aracının arkasından sürüklenmesine ilişkin son derece kötü görüntüler oraya çıktığını belirten Kurtulmuş, “Öldüğü andan itibaren her insanın cesedi hürmete şayandır. İnsan onuru, insan hakkı bunu gerektirir. Bunu ilk günden itibaren söylemiş, olayın gerçeğinin ortaya çıkması için bir soruşturma başlatılmıştı. Bugün İçişleri Bakanlığı’nın ilgili müfettişleri bu iki emniyet görevlisiyle ilgili açığa alınma, görevden uzaklaştırılma kararı aldılar. Soruşturma tamamlandıktan sonra gerekli işlemler yapılacaktır. Bunu da kamuoyuyla paylaşmayı özellikle siyasi ortamın bu kadar gerildiği bir noktada ifade etmek işitiyorum” dedi.

Filistin topraklarında İsrail’in tavırlarının da Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldiğini söyleyen Kurtulmuş, “Bunu kabul etmediğimizi, İsrail’in bu saldırgan tavrını terk etmedikçe Ortadoğu’da, İsrail ve Filistin arasındaki barışın sağlanamayacağını, Ortadoğu’da suların durulamayacağını ifade etmek isteriz” dedi.

 

-“RUSYA’NIN TÜRKİYE’Yİ KARŞISINA ALMAYACAĞINI ÜMİT EDİYORUM”-

 

Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen bir başka konunun, Suriye hava sahasını Rus uçaklarının kullanması olduğunu belirten Kurtulmuş, “3-4 Kim tarihlerinden itibaren Rus savaş uçakları Türkiye sınırını 2 kere ihlal etmiş, bu ihlallerden sonra ilgili makamlardan Rusya Federasyonuna ilgili uyarılar yapılmış, ihlallerin yanlışlıkla olduysa bunların görüşülmesi için sınır ihlallerine karşı ortak bir askeri komitenin oluşturulması teklif edilmiş, bu teklifimiz karşısında Rusya’nın cevabı beklenmektedir. Biz Türkiye ile Rusya ilişkilerinin Suriye’deki bu gerilimin bir parçası haline getirilmeyeceğini, Rusların da bu hususa özen göstereceğine inanıyoruz. Türkiye kendi topraklarını koruyacak, kendi egemenliğini koruyacak durumdadır. Türkiye’nin egemenliğini korurken yapılan sınır ihlallerinin de gerçekten Türkiye’nin tahammül edemeyeceği, kabul edemeyeceği bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum. Rusya’nın da Suriye’deki yeni oyunun bir parçası olarak Türkiye’yi karşısına almayacağını ümit ediyorum. Rusya ile olan ilişkilerimize dikkat ederek, uzun yıllar süren ekonomik, siyasi ve ticari ilişkilerimizin hassasiyetine dikkat ederek, Türkiye’nin egemen bütünlüğünü de koruyarak sürdürmeye devam edeceğiz. Hem de Suriye bugün bütün güçlerin işin içerisine girdiği bir satranç tahtası olma durumundan bir an evvel uzaklaşacaktır” diye konuştu.

 

-“SALDIRGANLARIN KİMLİK TESPİTİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ”-

 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kurtulmuş, Ankara’daki saldırının ardından kaç kişinin gözaltına alındığının sorulması ve IŞİD ihtimalinin güçlendiği yönündeki iddiaları değerlendirdi. Soruşturmanın doğru yürütülmesi bakımından hangi terör örgütüyle bağlantılı olduğunu söyleyemeyeceğini belirten Kurtulmuş, “2 tane canlı bomba olduğu çok büyük ihtimalle, resmi açıklama olduğu için kesin bir şey söylemememiz gerekiyor. 2 canlı bombanın kimlik tespiti noktasından da son aşamaya gelinmiştir. Kimliklerin tespit edilmesi üzerinden de bombayı patlatanların kimlikleri ortaya çıkacak hem öde bağlantılı olduğu silsile devam edecektir. Ben onun için netleşmemiş bilgiyle yorum yapmayı doğru bulmam. Kamuoyunu da bundan kaçınmaya davet ediyorum” dedi.

 

 

-“PKK’NIN ÇATIŞMASIZLIK AÇIKLAMASI ÖNEMLİ BİR ADIMDIR AMA YETERLİ DEĞİLDİR”-

 

PKK terör örgütünün çatışmasızlık açıklamasını değerlendiren Kurtulmuş, “PKK’nın bir silahsızlanma ya da ateşkes çağrısı yapmış olması tek başına yeterli değildir. Önemli bir adımdır ama yeterli değildir. Biz Türkiye’de özellikle 20 Temmuz’dan sonra durduk yerde hükümet tek başına terörle mücadeleyi başlatmadı. Suruç’ta bir katliam oldu. Arkasından güvenlik kuvvetlerimize karşı sistematik bir şekilde PKK güçleri tarafından ya da PKK’ya muzahir unsurlar tarafından saldırılarda bulunuldu. Onlarca güvenlik görevlimiz şehit oldu. Polislerimiz askerlerimiz şehit oldu. Dolayısıyla, seçimden sonra başlayan süreci yani silahların ateşlenmesi sürecini hükümet başlatmamış, bizzat PKK başlatmıştır. PKK, DAEŞ, diğer terör örgütleri. Dolayısıyla, yeniden silahlı mücadeleyi başlatan PKK’nın amasız, fakatsız, şartsız silahları gömmesi lazım. Silahları toprağa gömmesi lazım, üzerini betonlaması lazım. Ondan sonra bu millet gerçekten PKK’nın eline silahı almayacağına emin olsun. eğer bunu yapmazlarsa, bir elinde bomba, bir elinde kalaşnikof, diğer eliyle halay çekemezsiniz, hem barışı hem savaşı eş zamanlı olarak isteyemezsiniz” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@