Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş (1): Hdp'li Bakanlar Basın Açıklamasını Bir Yerlerden Gelen Talimatlarla Yaptılar

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüs&u...

Haberler 22.09.2015, 19:55
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş (1): Hdp'li Bakanlar Basın Açıklamasını Bir Yerlerden Gelen Talimatlarla Yaptılar

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP’li iki bakanın istifasının ardından yaptığı basın açıklamasını, “Ayrıldıktan sonra içeride konuşulmamış konuları içeren siyasal dozu son derece yüksek bir basın açıklaması yaptılar. Öyle görülüyor ki o basın açıklamasında ortaya konulan fikirlerin hiçbirisi içeride konuşulmamıştı. Anlaşılıyor ki bu arkadaşlarımız bu basın açıklamasını bir yerlerden gelen talimatlarla yaptılar. Dolayısıyla bu basın açıklamasında ortaya konulan fikirlerin hiçbir şekilde içeride yansıttıkları fikirlerle bir ilgisi olmadığını da ifade etmek isterim” ifadeleriyle değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bakanlar Kurulu’nun 3 ana maddesi olduğunu belirten Kurtulmuş, bunlardan birinin sığınmacılarla ilgili olduğunu belirtti. Son günlerde İstanbul TEM Otoyolu ve Edirne’de karşı karşıya kalınan sorunla ilgili ve daha genel olarak Suriyeli sığınmacıların ele alındığını kaydeden Kurtulmuş, “Dünyadaki göçmen sorunuyla ilgili atılması gereken adımlar konusunda çok kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Başbakan Yardımcısı olarak bendeniz bu konuyla ilgili sunumumu Bakanlar Kurulu’na yaptım. Ardından Dışişleri Bakanımız Feridun Sinirlioğlu da Türkiye’deki Suriyeliler meselesi ve genel olarak göçmen politikasıyla ilgili Türkiye’nin dünya kamuoyundaki algısı ve Türkiye’nin bu konudaki çalışmaları hakkında Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi” diye konuştu.

 

-“KİM NEREDEN GELİRSE GELSİN TÜRKİYE KUCAK AÇMIŞTIR”-

 

Dünyada 70 milyonun üzerinde sığınmacı olduğunu kaydeden Kurtulmuş, göçmen sorunundan en ağırlıklı olarak etkilenen ülkeler arasında Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye’nin 2.2 milyon göçmen nüfusu ile bu konuya omuz veren önemli ülkelerden biri olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “Türkiye Nisan 2011’den beri çok önemli bir sorun olan bu soruna insani diplomasi çerçevesinde yaklaşmıştır. Kim nereden gelirse gelsin Türkiye kucak açmıştır. Türkiye açık kapı politikası ile önemli bir örnek teşkil etmiştir” diye konuştu.

Gelişmiş ve zengin ülkelerin mülteci sorunu kapsamında Türkiye’ye yardımının çok az olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Bu ağır yükün payını hiç olmazsa hafifletmek bakımından bütün ülkeleri, dost ve kardeş ülkelerimizi, bu konuya duyarlı olan ülkeleri de Türkiye’ye yardım etmeye, bu insani sorunun ortaya çıkarmış olduğu büyük manzarayı paylaşmaya davet etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

-“SAYIN BAŞBAKANIMIZ ONLARLA AYNI GÖRÜŞTE OLMADIĞINI İFADE ETTİ”-

 

Bakanlar Kurulu’nda ele alınan üçüncü konunun ise seçim güvenliği olduğunu belirten Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Selami Altınok’un bu konuda çok detaylı bir sunum yaptığını söyledi. Bakanlar Kurulu’nda görüşülen tedbirler çerçevesinde sorunsuz bir seçimin geride bırakılacağını vurgulayan Kurtulmuş, HDP’li iki bakanın istifasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“Bakanlar Kurulumuzun hemen başlangıcında Türkiye kamuoyuna da mal olan bir gelişmeyi yaşadık” diyen Kurtulmuş, “63. Seçim Hükümetinde anayasal bir zorunluluk ve sorumluluk gereği kurulmuş olan seçim hükümetinde AB Bakanı ve Kalkınma Bakanı olarak görev yapan HDP kontenjanından buraya teklif edilmiş Sayın Başbakanımız tarafından teklif edilerek, kabul ederek hükümette yer almış olan 2 değerli bakan arkadaşımız Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca istifa etmişlerdir. İstifa kararlarını toplantının başında Başbakanımıza ifade etmişlerdir. Son derece medeni şekilde, hiçbir tartışamaya mahal bırakmaksızın istifalarını çok kısa bir şekilde gerekçelendirerek ifade ettiler. Ardından da Sayın Başbakanımız kendileriyle ilgili olarak söyledikleri konularda aynı görüşte olamadığını ifade eden, kendi görüşünü, hükümetimizin görüşünü ifade eden bir açıklama ile bu görüşlere katılmadığını, yine son derece medeni açık ve açık yüreklikle ifade ederek kendilerine teşekkür ettiler ve Sayın Müsteşarımız Madenoğlu tarafından kapıya kadar uğurlandılar” ifadelerini kullandı.

 

-İKİ BAĞIMSIZ BAKAN ATAMASI YAPILACAK-

 

Bugün Türkiye’de bir koalisyon hükümetinin bozulmadığını söyleyen Kurtulmuş, “AK Parti ve HDP bir koalisyon hükümeti kurmuş değillerdi. Anayasal bir sorumluluk olarak ve anayasal sorumluklarını kuşanmış olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 63. Hükümeti Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile Başbakanımızın başkanlığında kurulmuştur. Dolayısıyla bu seçim hükümetinde yer almayı kabul eden bu iki değerli eski bakan, kendi iradeleri ile burada yer almayı kabul ettiler, bugün de kendi iradeleri bu hükümetten ayrılma fikrini ortaya koydular ve  hükümetten ayrıldılar. Bu kararlarının kendileri için hayırlı olmasını, bu kararların kendileri için de iyi sonuçlar vermesini temenni ederim. Sanki bir hükümet bozulmuş, bir hükümet dağılmış gibi bir algı içinde olmaya gerek yok. HDP kontenjanından yer alan iki bakan arkadaşımız istifa ettiğinde yine anayasal çerçevede nasıl yapılacağı bellidir. Sayın Başbakanımız en kısa süre içerisinde iki bağımsız bakanı bu arkadaşlarımızın yerine atayacak. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımıza bu görevlendirmelerle ilgili teklifini sunacak ve arkasından da görevlendirme yapılarak, Cumhurbaşkanımızın onaylanarak, iki yeni bakan arkadaşımız görevlerine başlayacaklar. Dolayısıyla burada herhangi bir olağanüstü durum yok. Hükümet zaten olağanüstü şartlar içerisinde kurulmuş olan bir hükümet” dedi.

 

-“BASIN TOPLANTISINDA SÖYLEDİKLERİNİN HİÇBİRİ İÇERİDE KONUŞULMADI”-

 

HDP’li iki bakanın bireysel tercihleri ile bakanlıktan ayrıldığını vurgulayan Kurtulmuş, “Ayrıldıktan sonra içeride konuşulmamış konuları içeren siyasal dozu son derece yüksek bir basın açıklaması yaptılar. Öyle görülüyor ki o basın açıklamasında ortaya konulan fikirlerin hiçbirisi içeride konuşulmamıştı. Anlaşılıyor ki bu arkadaşlarımız bu basın açıklamasını bir yerlerden gelen talimatlarla yaptılar. Dolayısıyla bu basın açıklamasında ortaya konulan fikirlerin hiçbir şekilde içeride yansıttıkları fikirlerle bir ilgisi olmadığını da ifade etmek isterim. Ayrıca bu basın açıklamasında hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız hakkında ortaya koymuş oldukları fikirlerin hiçbirini kabul etmek mümkün değildir. Bu sözlerin tamamını yakışıksız, tamamını eleştiri dozunun üstünde bulduğumuzu ifade ediyoruz, yersiz bulduğumuzu ifade ediyoruz ve şiddetle kınıyoruz, şiddetle reddediyoruz” dedi.

Her iki bakanın görev yapmalarına engel olunmadığını kaydeden Kurtulmuş, Cizre hususunda iki bakanların yetki ve sorumluklarının eşit olduğunu vurguladı. Herhangi bir yere sivillerin girmesiyle ilgili yasak kararı varsa bu karara kendisi nasıl uymak zorundaysa, HDP’li bakanların da uymak zorunda olduğunu aktardı. (ANKA/DEVAM)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@