Başbakan : Saldırı İle İlgili Önemli Bir Noktaya Gelindi 10 Kişi Daha Yakalandı

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği bo...

Haberler 15.10.2015, 14:30
Başbakan : Saldırı İle İlgili Önemli Bir Noktaya Gelindi 10 Kişi Daha Yakalandı

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili 10 kişinin daha yakalandığını açıkladı. Davutoğlu, “İlk iz olarak DEAŞ faktörü itibarıyla, üzerinde durulan bir örgüt olarak, ilişkiler ağını ortaya çıkarmaya başladık. Sadece intihar bombacılarının kimliği değil, kimlerle iş birliği yaptıklarına da ulaştık. İkinci iz olarak Twitter hesapları üzerinden gittik. Burada da bombalama öncesinde bazı aktörlerin ön hazırlık olarak yürüttükleri çalışmalar var. Burada da önemli bir noktaya gelindi” dedi.

Davutoğlu, TGR Haber’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ankara’da meydana gelen ve 99 kişinin öldüğü terör saldırısı sonrası araştırmaların çok yönlü sürdüğünü anlatan Başbakan, saldırı ile ilgili önemli bulgular elde ettiklerini açıkladı. Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:

“Saldırı ile ilgili gözaltına alınan 2 kişiden sonra, 10 kişi daha  gözaltına alındı. Bu tür konularda çok dikkatli adımlar atmak ve olayın arkasındaki aktörlere kadar uzanan bir soruşturma yürütmek gerekiyor. İlk iz olarak DEAŞ faktörü, olağan şüpheli itibarıyla üzerinde durulan bir örgüt olarak, ilişkiler ağını ortaya çıkarmaya başladık. Sadece intihar bombacılarının kimliği değil kimlerle iş birliği yaptıklarına da ulaştık. İkinci iz olarak Twitter hesapları üzerinden gittik. Burada da bombalama öncesinde bazı aktörlerin ön hazırlık olarak yürüttükleri çalışmalar var. Burada da önemli bir noktaya gelindi. Soruşturmalar derinleşerek devam ediyor. Gözaltında PKK’lı olanlar da var,  DEAŞ ilgili olanlar da var.”

-PARALEL BAĞLANTISI DA VAR-

Başbakan Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen saldırıda DAEŞ ve PKK’nın yanı sıra paralel yapının da bağlantısı olduğunu öne sürdü. Davutoğlu, “DAEŞ ve PKK arasında çok ciddi bağlantılar var. Birileri Türkiye'de kokteyl terörü oluşturmak istiyor. Paralel yapının da bağlantısı var” dedi. Davutoğlu şöyle devam etti:

“Saldırıların arkasındaki aktörlerin hepsi açıklığa kavuşana kadar bu çabamız sürecek. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini istirham ediyorum. Bu suçu işleyenler kimlerse bunlar ortaya çıkarılacak. Bunların arkasındaki güçler, aktörler kimlerse bunlar çıkarılacak. Aynı şekilde buradan hareketle ülkede kaos çıkarmak, provokatif bir ortam oluşturmak için kim çaba sarf etmişse onlara da hukukun gereği ne yapılması gerekiyorsa yapılacak."

-YAYIN YASAĞI-

Davutoğlu, savcılık tarafından Ankara’da meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili getirilen yayın yasağına ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu bir mahkeme kararı. Yürütülen bir soruşturma süreci ve yargı süreci var. Soruşturmanın selameti açısından bazı sınırlamalar getirilmesi normaldir. Her şey konuşuluyor. Saklanan bir şey yok. Bizim tarafımızdan getirilen bir sınırlama yok. Ama soruşturmanın selameti açısından bazı sınırlamalar getirilir.  

Yayın yasağının kapsamına yönelik eleştirileri ise Başbakan Davutoğlu, “Bombacıların büyük bir kısmı Türkiye'de değil. İsimler zikredilince onları yakalamak mümkün mü?  O zaman bu 10 kişiyi yakalamamız mümkün olabilir miydi? Medyanın sorumluluk bilinci içinde bulunması lazım. Bugün bile bir sürü gazetede bilgiler veriliyor isimler paylaşılıyor” sözleri ile değerlendirdi.

-MUHALEFET LİDERLERİNİN YAKLAŞIMI-

Davutoğlu, saldırıdan sonra muhalefet liderleri ile görüşme taleplerini değerlendirdi. Görüşme talebine olumlu yanıtın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldiğini aktaran Başbakan HDP Lideri Demirtaş’a ise niye teklif götürmediğinin gerekçelerini sıraladı. Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ise eleştirdi.

Davutoğlu şöyle dedi: 

“Sayın Bahçeli ‘zafiyet var’ diyor. Gelseydi de zafiyet olmasaydı. Gelseydi güvenlik toplantılarına katılsaydı. Demirtaş 'hata ettim' derse görüşmeyi düşünürüm. Ama Başbakan'a; ‘sen katilsin kelepçeleneceksin’ diyen biriyle görüşmenin zemini olur mu? Belirli zemin oluşursa biz acıda da sevinçte de birlikte olmaya açık olmamız lazım. Siyasi liderlere çağrıda bulunuyorum; gelin bir araya gelelim. Demirtaş'ın tutumunu netleştirmesi lazım. Eğer böyle bir iddiası varsa bir katille oturamaz. Burada siyasi liderlerin diline hakim olması gerekir: Şu anda yine çağrıda bulunuyorum. Madem Demirtaş, ‘ben hata ettim’ derse görüşürüm. Ben hiç kimseyle görüşme kapısını kapatmadım ki hiçbir zaman.”

-PATLAMA SEÇİM SONUÇLARINI NASIL ETKİLER-

Davutoğlu, terör saldırılarının 1 Kasım seçimlerini etkileyeceğini anlattı. Terör saldırılarının özellikle son bombalı saldırının "AK Parti’nin tek başına iktidar olmasına yönelik” olduğunu savunan Davutoğlu, 7  Haziran seçimleri öncesi Diyarbakır'da HDP mitinginde yapılan saldırıyı örnek göstererek, “7 Haziran öncesi yapılan bombalama sonuçları etkilemiştir. Bunu herkes biliyor. Bu eylem AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını engellemek için yapılan bir eylem. Türkiye olağanüstü şartlarda seçime gidiyor görüntüsü verilsin istiyorlar. Biz 1 Kasım seçimlerinde iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Çünkü muhalefet partilerinin tek başına iktidar olmak gibi bir niyetleri yok ” diye konuştu. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@