Başbakan Davutoğlundan Sembolik Taksim Açıklaması

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs öncesi işveren sendikalarına çağrıda bulundu. Sembolik anlamda gidecek olan herkese Taksim’in açık olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “İlk fırsatta ben de gideceğim inşallah"

Haberler 30.04.2015, 14:39
Başbakan Davutoğlundan Sembolik Taksim Açıklaması

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs öncesi işveren sendikalarına çağrıda bulundu. Sembolik anlamda gidecek olan herkese Taksim’in açık olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “İlk fırsatta ben de gideceğim inşallah" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, Ankara Spor Salonu’nda karayolu işçileri ile bir araya geldi.

Hem bir bayram kutlaması hem de bir müjde için bir araya geldiklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Yarın 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü. İşçi Bayramınız kutlu olsun. 6 bin 417 karayolu işçisinin kadrosu hayırlı olsun. Bu coşku özlediğimiz bir tabloydu. Nasırlı ellerinizden sıkıyorum, terli alınlarınızdan öpüyorum” dedi.

İnsan onurunun ayrılmaz parçasının “emek” olduğunu belirten Davutoğlu, “Eşrefi mahlûkat olarak yaratılan insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliklerden birisi emeğini kullanarak, dünyayı inşa edebilme kudretidir. Devletin asli görevi insan onurunun parçası olan emeğinin hakkını vermektir. Buradan bütün emekçi kardeşlerime sesleniyorum. Alın terlerinizin hakkı, alın teriniz korumadan verilecektir” diye konuştu.

-“O KARA BİR GÜNDÜ”-

Hiçbir şeyin alın terinden önemli olmadığına vurgu yapan Başbakan Davutoğlu konuşması şöyle devam etti:

“Bizler bu alanı bir çatışma, bir gerilim alanı değil, birlikte Türkiye’yi ve dünyayı inşa etme alanı olarak görüyoruz. Her şeyden önce Türkiye’deki bütün emekçilerin, dünya emekçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü tebrik ediyorum. 1 Mayıs bundan sonra 12 Eylül darbe yasaklamalarından bir daha etkilenmeyecek ve ebediyete kadar emek günü, dayanışma günü olacaktır. Buradan bütün işçi kardeşlerime, yarın alanlara çıkacak olan kardeşlerime sesleniyorum; yarını bir düğün gibi, bir şölen gibi kutlayalım. Yarını emekçilerimizin emeklerine saygı gösterilen bir aziz gün için kutlayalım. Sakın ola ki marjinal grupların, bir takım provokatörlerin oyunlarına gelmeyelim. Bir kez daha 1 Mayıs 1977’de Taksim’de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için buradan taziyelerimi sunuyorum. O kara bir gündü. O gün provokatörler, Türkiye’yi kaosa sürüklemek isteyenler devreye girdiler ve kanlı bir pazarın yaşanmasına sebep oldular. 38 yıl sonra o vahşete sebebiyet verenleri ‘telin’ ediyoruz. Ailelerine bir kez daha taziyelerimizi sunuyoruz. O kanlı olaylardan sonra 3 yıl içinde vatan evlatları sağcı ve solcu diye bölündü. Cepheler kuruldu, çatışmalar, kutuplaşmalar yaşandı. Benim okulda Levent ve Kenan’ın ölümlerini halen hatırlarım. Provokatörler bir nesli beredeyse yok edercesine bu kutuplaşmanın önünü açtılar.

-“SEMBOLİK ANLAMDA GİDECEK OLAN HERKESE TAKSİM AÇIKTIR”-

Yarın meydana çıkacak olan bütün işçilerimize, bütün gençlerimize, hangi siyasi düşüncede olursa olsun, hangi kanaati paylaşıyor olursa olsun. Bu acı hatırlayarak bir daha bu ülkenin kutuplaşmalara, gerilimlere sahne olmaması için omuz omuza vermeye davet ediyorum. Gelin o hayatını kaybeden vatandaşlarımızı birlikte analım, gelin sağcı-solcu diye o yıllarda hayatını kaybeden gençlerimizi de bir arada analım. Tekrar bir daha bu tür kutuplaşmalara fırsat verecek olan, zemin hazırlayacak olan davranışlardan uzak duralım. Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gidecek olan, sembolik anlamda gidecek olan herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar, hürmetlerini göstersinler. İlk fırsatta bende gidip karanfille vatandaşlarımızı anacağım inşallah. Hem onları anacağım hem de tekrar tekrar çağrıda bulunacağım. 7 Haziran’a doğru seçime giderken bu ülkede kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Değişik siyasi kanaatlere sahip olanlar omuz omuza verelim ve bir daha kimse bu ülkeyi karanlık çatışma ortamlarına götürmeyecek diye haykıralım. Provokasyon yapmak isteyenlere karşı inadına barış diyelim. Yeni darbe teşebbüslerine gitmek isteyenlere karşı inadına özgürlük diyelim. Omuz omuza verelim, bütün işçiler, bütün emekçiler, bütün özgürlük yanlıları için yarın güzel bir gün olsun, bir bayram günü olsun.

-“VATANDAŞLARIMIZIN SAĞDUYUSUNA GÜVENİYORUM”-

Sabah İstanbul valimizle görüştüm; tekrar buradan çağrıda bulunuyorum bütün sendikalarımıza. Taksim’e anmak için gidecek sembolik guruplar karanfillerini koysun. Sonra da gitsinler İstanbul’da yasal olarak gösterilen meydanlarda istedikleri kadar kalabalıkla özgürce 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlasınlar. Türkiye’nin her meydanı açıktır, herkes kutlayabilir. Kim bu ülkede kaos isterse, kim marjinal gruplar eşliğinde molotof kokteyli ve başka araçlar kullanarak şiddet ortamına ülkeyi götürmek isterse bilsin ki kamu düzeninde hiçbir şekilde taviz verilmeyecektir.1 Mayıs güzel ve örnek bir gün olsun. Bütün sendikaların, bütün vatandaşlarımızın özgürce bayramını kutladığı ama marjinal gurupların çatışma ortamı yaratamadığı bir gün olsun. Ben vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum.”(ANKA/DEVAM)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@