Başbakan Davutoğlu(4/son): Son 12 Yıl İçinde Yapılan Her Şey Ak Parti'nin Ortak Aklıdır

ANKARA(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de asker- sivil ilişkisinin demokratik bir temele oturtulmasının önemli olduğunu söyledi. Seçim sonrası tecrübeli eski bakanların katkısını alacaklarını ifade eden Başbakan Davu

Haberler 09.04.2015, 16:57
Başbakan Davutoğlu(4/son): Son 12 Yıl İçinde Yapılan Her Şey Ak Parti'nin Ortak Aklıdır

ANKARA(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de asker- sivil ilişkisinin demokratik bir temele oturtulmasının önemli olduğunu söyledi. Seçim sonrası tecrübeli eski bakanların katkısını alacaklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Son 12 yıl içinde yapılan her şey AK Parti'nin ortak aklıdır" dedi.

NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmeler de bulunan Başbakan Davutoğlu, Türkiye’de asker- sivil ilişkisinin demokratik bir temele oturtulmasının önemli olduğunu söyledi.

3 dönem kuralı hakkında konuşan Başbakan Davutoğlu, “Koltuklarsa esas olan koltuklar yan yana durur. Kişiler esas ise o koltuklarda olsalar da yan yanadır, olmasalar da yan yanadır. Bu makamlara kurulmuş ilişkiler değil ki biz ayrılalım. Bütün vatandaşlarımızın da buna dikkat etmesini istiyorum. 3 dönem kuralıyla ilgili ne senaryolar çizildi. Geçen hafta bile 8 Nisan’da AK Part'ide kıyamet kopacak diye manşet atanlar oldu. Hiç kıyamet koptu mu? İstifa eden oldu mu? Ayrılan oldu mu? 3 dönemlik arkadaşların hepsi bir ahlak abidesi sınavı verdiler ve Türk siyasetine geçtiler. CHP’de en ufak bir kaymanın ne tür fırtınalara yol açtığını, ne tür twetler atıldığını son iki gün içinde gördünüz. Bize en ağır hakaretleri savunanların biranda nasıl savrulduğunu gördünüz. Bizde de olur tektük kırgınlıklar ama olmadı. Olmaması bu mayanın sağlamlığını gösterir” dedi.

-“BÜTÜN TECRÜBELİ BAKANLARIN KATKISINI ALACAĞIZ” -

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan hakkında bir değerlendirmede bulunan Davutoğlu,“Ali Bey’e benim saygım sonsuzdur, en yakın arkadaşımdır ama ekonomi yönetimi diye bir yönetim yok. Eğitim yönetimi diye de bir yönetim yok. Ben Dışişleri Bakanı iken ben görevimi yapıyordum ama yönetim Başbakan Erdoğan’ın yönetimindeydi. Türkiye’de buna da alışmamız lazım. Bu başarı çizgisi aynı şekilde devam eder. Yarın ben de olmayacağım başka biri devam ettirecek. Biz bir ekibiz. Son 12 yıl içinde yapılan her şey AK Partinin ortak aklıdır. Ali Bey'in de bakan olsun olmasın katkıda bulunacağı tek bir yönetim vardır. Kimsenin de şöyle olursa kriz doğar, böyle olursa doğmaz gibi bir yaklaşımı sergilememesi lazım. Bütün tecrübeli Bakanların katkısını alacağız” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun şöyle konuştu:

-SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİ-

“Soruşturma derinlemesine bir şekilde devam ediyor. Dolayısıyla bazı bulguları paylaşmak için erken. Bizim seçimlere giderken veya kritik aşamalarda hep bu tür suikastlar yaşandı. Çok kritik süreçler bu saldırılarla tetiklenmeye çalışıldı. Bu örgüt bir taşeron örgüttür. Dünyada şu anda bu tür yöntemlerle iktidar değişikliği mümkün mü? 70’li yıllarda böyle hücre tipi örgütlenmeyle Marksist devrimler yapılacağı kanaati hakimdi. Dış bağlantılarıyla da yönetiliyordu bunlar. Buna rağmen bu yapılar varlıklarını sürdürebiliyorsa dış unsurlar, dış mihraklar onları günü geldiğinde kullanabilecekleri bir araç olarak gördükleri için kendi varlıklarını sürdürüyorlar. Türkiye’de toplumda tabanda bir karşılığı oldukları için değil. Bu yapının bütün bağlantılarını en derinine kadar inceleyip gereken her türlü tedbir alınacaktır.

-ADLİYEDE AVUKATLARIN ARANMASI-

Birisi avukat kisvesiyle adliyeye girmişse, bütün avukatlar kollektif potansiyel suçludur diye ne ben söyledim ne de böyle bir yaklaşımımız var. Bir kere avukatlarımızın bu anlamda içlerinin rahat ve itibarları bakımlarından da içlerinin rahat olması lazım. Avukatlarımız hukuk sistemimizin en önemli unsurları. Dolayısıyla avukatlarımıza dönük kim kolektif bir suç yapıştırmak isterse onun karşısında önce ben dururum. Şu makamda kendileri otursa, iki terörist avukat kisvesiyle aranmadan girmişler bir savcımızı şehit etmişler. O savcımız şehit edilirken, çok sayıda avukatımız da ölebilirdi. Canlı bomba da olabilirdi. Ne tedbir düşünürlerdi arama dışında. Hem diyorsunuz devlet savcısını, yargı mensubunu korusun. Peki, nasıl koruyacağız? Tek şey aramak. Başka bir yöntem varsa onu söylesinler. Savcımız şehit edilmemiş gibi davranamayız. Bir tedbir almamız lazım.  Herkesten anlayış bekliyoruz. 15 gün sonra benzer bir cinayet işlense dönüp bize sormazlar mı? Talebimiz bunu bir ideolojik tartışmaya, bir çatışmaya dönüştürmemeleri.”

-“SAVCI SAYAN” YORUMU-

Davutoğlu, bir soru üzerine de CHP’den ayrılmasının ardından AK Parti’den İzmir milletvekili adayı yapılan Savcı Sayan’ı şahsen tanıdığını söyledi. Başbakan Davutoğlu, “İzmir'de Savcı Bey'in katkısıyla 7 vekil çıkartırız. Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında da en önemli siyasi figür olarak Savcı Bey'e güvenimiz tam” diye konuştu. (ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@