Başbakan Davutoğlu(2/son): Ak Parti'de Deprem

-Davutoğlu, "Bizde ekipler değişse de aynı vizyon, aynı kararlılık ve ekip ruhu, birlikte çalışma ahlakı, kültürü hakimdir. 8 Nisan’da AK Partide deprem mi olur diye bekleyen bazı çevreler, kaos mu olur Türkiye’de diye bekley

Haberler 08.04.2015, 14:05
Başbakan Davutoğlu(2/son): Ak Parti'de Deprem

-Davutoğlu, "Bizde ekipler değişse de aynı vizyon, aynı kararlılık ve ekip ruhu, birlikte çalışma ahlakı, kültürü hakimdir. 8 Nisan’da AK Partide deprem mi olur diye bekleyen bazı çevreler, kaos mu olur Türkiye’de diye bekleyen bazı çevreler yanılmışsa, ki; yanıldılar! Bizler üstümüze aldığımız siyasi görevleri bir nöbet bilinciyle yaparız" diye konuştu. 

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, balon gibi büyüyen ve ilk krizde, bir iğne oraya battığında çöken bir ekonomi istemediklerini söyledi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “25 Öncelikli Dönüşüm Programı” ile Türkiye’nin ekonomik yapısının niteliksel dönüşümünü gerçekleştirmeyi hedef edindiklerini söyledi.

Balon gibi büyüyen ve ilk krizde, bir iğne oraya battığında çöken bir ekonomi istemediklerinin altını çizen Başbakan ADavutoğlu,  Ekonomideki direncin temel mihenk noktası parasal, finansal ya da hizmet sektöründeki rakamlar değil, üretim sektöründeki verilerdir. Finansal sektör üretim sektörünü desteklemek için vardır. Bütçe sadece ülkede personel giderlerini ödemek için kullanılan bir araç değildir. Bütçe ülkenin kalkınmasını, yatırımı, tasarrufu teşvik eden, tasarrufları yatırıma dönüştüren bir mekanizmadır. Onun için biz daha çok personel alalım, daha çok personel istihdam edelim şeklinde kamu sektöründe bir yola gitmedik” dedi.

İstihdamın Türkiye’de sürekli artığını anımsatan Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin dünyada istihdamı en hızlı artıran ülkelerin başında geldiğini savundu. 

-GELECEK YIL BÜYÜMEDE HEDEF YÜZDE 5-

Türkiye’nin geçen yıl yüzde 2,9 büyüdüğünü belirten Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim istediğimiz, hedeflediğimiz rakamların gerisinde Euro Bölgesinde kalkınmasının yüzde 1,3 olduğunu düşünürseniz, Türkiye bunun nerdeyse iki katı fazla kalkınmış durumda ama yeterli değil. Bunu en kısa zamanda bu yıl içinde yüzde 4’e, gelecek yıllarda en az yüzde 5’e ve daha yukarı çekmeye kararlıyız.

-“TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ”-

Nerede bir AG-GE ve teknoloji yatırımı varsa onun açılışında ya da bir programında bulunacağım. Kim Türkiye’de yeni bir anlayışı, yeni bir ürünü, yeni bir teknolojiyi devreye sokarsa onun bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Ne istiyorsa yapacağız. Artık teknoloji tüketen bir ülke olmak istemiyoruz. Teknoloji üreten bir ülke olmak istiyoruz. Geleceğimizi kurtaracak olan budur. Türk ekonomisinin markalara sahip olmasını sağlayacak budur. Şimdi dünyayla rekabet eden bir teknolojik altyapıya sahip olmamız lazım.

Daha çok üreten, daha iyi rekabet edebilen, daha verimli çalışan, daha çok istihdam üreten bir ekonomik yapıya geçmeye çalışıyoruz. Bakanlarımızın çoğu değişti ama AK Parti zihniyeti değişmedi. Bizde ekipler değişse de aynı vizyon, aynı kararlılık ve ekip ruhu, birlikte çalışma ahlakı, kültürü hakimdir. Kendi iç meselelerimiz içinde bir tartışma olmaz. 8 Nisan’da AK Partide deprem mi olur diye bekleyen bazı çevreler, kaos mu olur Türkiye’de diye bekleyen bazı çevreler yanılmışsa, ki; yanıldılar! Bizler üstümüze aldığımız siyasi görevleri bir nöbet bilinciyle yaparız. Mehmetçik nasıl sınırda nöbet tutuyorsa her bir bakan arkadaşım Bakanlıkta nöbet tutmakla mesuldür. Bizim anlayışımız, zihniyetimiz bu.8 Haziran'da da inşallah iktidarımız daha da güçlenmiş şekilde yoluna devam etmek için emaneti aldığında siyasi istikrarda ve güvende hiçbir sarsıntı olmadan aynı anlayışla devam edeceğiz.(ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@