Başbakan Davutoğlu(1): Ben Peşinden Koşmadım, Makam Beni Kovaladı

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili aday listesine müdahil olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Seçim tahmininde bulunmayan Başbakan Davutoğlu, “Bu işin hakkını vereme

Haberler 09.04.2015, 17:00
Başbakan Davutoğlu(1): Ben Peşinden Koşmadım, Makam Beni Kovaladı

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili aday listesine müdahil olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Seçim tahmininde bulunmayan Başbakan Davutoğlu, “Bu işin hakkını veremediğimi düşünürsem yerimi başka bir arkadaşımıza tevdi ederim. Herkes benim bu makama nasıl geldiğimi bilir. Ben makamın peşinden koşmadım, makam neredeyse beni kovaladı. O da milletin takdiridir. Başarısız olduğumu hissettiğimde başarılı olduğunu düşündüğüm bir arkadaşımıza bu emaneti devretmek benim için en kutsi görev olur” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerin listede yer aldığı eleştirilerine yanıt veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, ““Yorumları ben de takip ediyorum. Sanki biz yıllardır ayrı ekiplerle çalışıyorduk. Bu son derece yanlış bir algı. Geçen sene bu vakitler Sayın Cumhurbaşkanımıza en yakın çalışma arkadaşlarından biri bendim. Onun ekibi benim ekibim, benim ekibim onun ekibiydi. Geçen sene 30 Mart seçimlerine giderken hangi ekip hangi mantıkla bir aradaysa şimdi 7 Haziran seçimlerine giderken de aynı ekip aynı mantıkla bir arada. Davutoğlu’nun ekibi, Cumhurbaşkanının ekibi diye bir ayrım yapmak sunidir ve gerçekleri de yansıtmaz" dedi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu arkadaşlarımız Cumhurbaşkanına da bana da aynı muhabbetle bağlılar. Cumhurbaşkanımızın yanında olmayan benim yanımda olmasın. Böyle ayrım noktasına getirmek isteyen kim varsa... Listelere müdahil olma gibi bir durum söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımıza yakın denilen isimlerin çoğu benimle yıllarca beraber olduğum arkadaşlar. Bana yakın diye yazılan isimlerin çoğu da geçmişte Cumhurbaşkanımızın başdanışmanlığını yapmış insanlar. İnsanlar biranda kutuplaşmıyor, şunun yanında olanlar, bunun yanında diye. Böyle bir şey söz konusu değil. Cumhurbaşkanımızın bazı hassasiyetleri olur. Cumhurbaşkanımızla 12 yıldır birlikte çalışmış biri olarak hassasiyetlerini çok iyi bilen biriyim. Benim hassasiyetlerimi de en iyi bilen Cumhurbaşkanımızdır. Buna yakın olanlar, şuna yakın olanlar diye bir şey söz konusu değil. Bütün aday belirleme sürecinde açıkçası benim de üst kuruldaki arkadaşların da esas aldığı belli kriterler oldu” yanıtını verdi.

-“ ŞÖHRET PEŞİNDE DEĞİLİZ”-

Çankaya Köşkü’nden yapılan yayında açıklamalarını sürdüren Başbakan Davutoğlu, “Siyasette yıldız arayışımız yok, bir konsere ya da futbol maçına çıkmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Adaylar arasında sanatçıların da kamuoyunun çok yakından tanıdığı yazarların olduğunu belirten Başbakan, "Siyasette popüler arayış popülizme yönelir. Flaş isimler, yıldız isimlerin ötesinde partinin omurgası var. AK Parti'nin geleneğini sürdürebilecek isimleri belirledik. Ama onlar şöhret ve bilinir oldukları için değil, şu ana kadar sergiledikleri entelektüel, siyasi performans en önemlisi de sosyal ve etik performansları için seçildiler. Herhangi bir beklenti ile geldikleri anda 550 kişinin her biri aynı değerdedir. Hiç kimsenin özel bir konumu yok. Şöhret peşinde değiliz" dedi. 

-“ÜST KURUL OLARAK 116 SAAT ÇALIŞTIK”-

Diğer partilerden farklı olarak AK Parti’nin çok ciddi aday zenginliği olduğunun altını çizen Davutoğlu, birçok alanda ciddi şekilde zorlandıklarının altını çizdi. Toplamda üst kurul olarak 116 saat çalıştıkları bilgisini veren Başbakan, şöyle konuştu:

"Bir keresinde 19 saat aralıksız olarak toplandık. Ben her an öğrenci olduğunu düşünen biriyim. ‘Oldum’ diyen aslında öldüm diyen biridir. Her şey yeni bir süreç, kongrelerde bir kere 50’yi aşkın ile gittim, tek tek resmini çektim. İlde yaptığım gözlemle temayül yoklamalarını yan yana koydum. Grup Başkanvekillerinden rapor istedim. O resmide oraya koyduk. 81 İl başkanını tek tek dinledim. Ön seçimden çok daha etkili bir uygulama yaptık. STK’lar, bize oy versin vermesin, bütün STK’lara temayül yaptık. 115 bin kişi oy kullandı. Kararsız kaldığımız adaylar için kamuoyu anketi yaptırdık.  Birkaç ilde adayların yaptığı konuşmaları dinledim. Birkaç ilde böyle karar verdik. Listede olmadığı halde aday yaptığımız isimler var. Başka arkadaşımın önünü kesmeyim diye aday olmayanları da listeye aldığımız bazı isimler oldu.

-“İKTİDAR OLMAKTIR BİZİM HEDEFİMİZ”-

Ben hiçbir zaman doğrudan bir seçim tahmini yapmadım. Şunu kimse benden beklemesin, Kılıçdaroğlu’nun 'Yüzde 35 benim hedefim' demesi, aslında olabilecek en zaaf noktadır. Benim üst limitim yok. Milletten ne kadar oy alırsak o kadar.  Ben hiçbir vatandaşımızın kalbine giremeyeceğimi düşünmüyorum. Bize oy verir teşekkür ederiz, oy vermez ise bir dahaKİ sefere oy ver diye çağrıda bulunurum. Siyasete iddialı giriyorsa birisi zaten alt limit koymaz kendine. İktidar olmaktır bizim hedefimiz. İktidar olacağız. Bu işin hakkını veremediğini düşünürsem yerimi başka bir arkadaşımıza tevdi ederim. Herkes benim bu makama nasıl geldiğimi bilir. Ben makamın peşinden koşmadım, makam neredeyse beni kovaladı. Oda milletin takdiridir. Başarısız olduğumu hissettiğimde başarılı olduğunu düşündüğüm bir arkadaşımıza bu emaneti devretmek benim için en kutsi görev olur.” (ANKA/DEVAM)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@