Başbakan Davutoğlu: Şehirler Geçmişle Geleceği Birbirine Bağlayan Bir Köprü

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehirlerin aynı zamanda geç...

Haberler 08.11.2015, 14:50
Başbakan Davutoğlu: Şehirler Geçmişle Geleceği Birbirine Bağlayan Bir Köprü

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehirlerin aynı zamanda geçmişi geleceğe bağlayan köprüler olduğunu belirterek, “Bu köprüler kadim medeniyetlerle günümüzün modern şehir yapıları arasında maddi ve manevi bağların kurulmasını sağlamaktadır. Bu bağları muhafaza ederek geleceğe taşımak ise bizlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu “Dünya Şehircilik Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Şehirlerin sosyal, kültürel ve mimari değerleriyle bir milletin zenginliği, medeniyetin aynası olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, “Her medeniyet, şehirlerin oluşturduğu maddi ve manevi zemin üzerinde doğup büyür. Şehirler medeniyetlerin hem beşiği hem de ilerleme kaynağıdır. Bir millet sahip olduğu değerler birikimini şehirlerine kazandırdığı özellikler vasıtasıyla ortaya koyar. İçerdiği hayat tarzları, insan ilişkileri, üretim yapıları, doğal ve mimari özellikleriyle şehirler kendi özgün kimliklerini kazanmaktadır” dedi.

 

-“TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSUYLA UYUMLU BİR YAPILANMA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ”-

 

Her şehrin kendi hayat üslubunu, maddi ve manevi zenginliğini ürettiğini kaydeden Davutoğlu, “Bu itibarla sakinlerini de kendi ruh iklimiyle yoğurup şekillendirir. Şehirler, aynı zamanda geçmişi geleceğe bağlayan köprülerdir. Bu köprüler kadim medeniyetlerle günümüzün modern şehir yapıları arasında maddi ve manevi bağların kurulmasını sağlamaktadır. Bu bağları muhafaza ederek geleceğe taşımak ise bizlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır. Bizler, dünyanın ticaret, kültür, sanat ve din merkezi olan şehirlerini inşa etmiş ve yönetmiş bir millet olarak bugün de şehirlerimize sahip çıkmanın gayreti içindeyiz. Bunu bir medeniyet perspektifi içinde gerçekleştirmek temel ilkelerimizden biridir. Kentsel dönüşüm projelerimiz bu anlayış ve istikamet üzere bugün hızla devam ederken, şehirlerimizin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi birinci önceliğimizdir” ifadelerini kullandı.

 

-“ŞEHİRLERİN HAYAT HAKKI DA KORUNMASI GEREKEN BİR HAK”-

 

Dünyanın savaş ve kriz bölgelerinde şehirlerin tarumar edilmesinin insanlığın ortak hafızasını da silen insanlık dışı eylemler olduğunu kaydeden Davutoğlu, “İnsanın hayat hakkını en mukaddes hak olarak gördüğümüz gibi, şehirlerin hayat hakkı da bize göre korunması gereken mukaddes bir haktır. Birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle yürütmekte olduğumuz büyük dönüşüm projesi, medeniyetimizle şehirlerimiz arasındaki kadim bağları tesis etme konusunda sahip olduğumuz gayret ve hassasiyetin somut birer ifadesidir. Bu düşüncelerle Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyor, yürüttüğümüz şehircilik çalışmalarının başarıya ulaşması dileğiyle bütün vatandaşlarımızı muhabbetle selamlıyorum” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@