Başbakan Davutoğlu: Reformların Hayata Geçirilmesi İçin Muhalefetle Yakın Bir Diyalog İçine Gireceğiz

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis tatile girene kadar 6 aylı...

Haberler 11.11.2015, 21:25
Başbakan Davutoğlu: Reformların Hayata Geçirilmesi İçin Muhalefetle Yakın Bir Diyalog İçine Gireceğiz

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis tatile girene kadar 6 aylık reform paketlerini tamamlayacaklarını belirterek, “Bunların hangileri olduğunu da hükümet programını paylaştıktan sonra, bir başka program vesilesiyle bunları açıklayacağız. Her birini madde madde ay ay kamuoyuna ilan edeceğiz. Tabi bunların vaktinde olabilmesi için de muhalefetle yakın bir diyalog içine gireceğiz. Muhalefetle tartışarak, sesimizi yükselterek, Meclis’in bloke edilmesi üzerinden gecikmelere engel olacak şekilde, gereken içtüzük düzenlemelerini de yaparak, bu reformları hayata geçireceğiz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, iş dünyası ve çalışma hayatı temsilcileriyle Çankaya Köşkü’ndeki yemekte bir araya geldi. Yemekte bir konuşma yapan Davutoğlu, hükümet programlarına son şekline vermeden önce böyle bir toplantı yapmayı istediklerini kaydetti. Önlerinde 1 Kasım seçimlerinin ardından ortaya çıkan tablo ile 4 yıllık bir istikrar dönemi olduğunun altını çizen Davutoğlu, “4 yıldan sonra da inşallah istikrar devam edecek. Diğer dönemlerden farklı olarak, 4 yıl kesintiye uğramayan bir istikrar süreci olacak” dedi.

 

-“EKONOMİMİZİ VE SİYASETİMİZİ YENİDEN YAPILANDIRMALIYIZ”-

 

2015 yılında iki genel seçimin arka arkaya yapıldığını söyleyen Davutoğlu, “Ama halkımızın derin vicdanı, ortak aklı, 7 Haziran’dan bu yana yaşananlardan aldığı tecrübe ile 1 Kasım’da siyasi istikrar yönünde çok yoğun bir irade sergilediler. Ben her şeyden önce bir kez daha dünyada ender görülen bir katılım oranıyla, Türkiye’nin kaderine bir mühür vurma konusunda attıkları adım dolayısıyla teşekkürlerini ifade ediyorum” diye konuştu.

Önelindeki dönemdeki planlamasını anlatan Davutoğlu, “Öncelikle ekonomik kriz ve etrafımızdaki jeopolitik kriz ortamında, ekonomimizin makro ekonomik dengelerinin sağlam bir temelde muhafaza edilmesi lazım. Türkiye’nin bugünkü makro ekonomik dengeleri dışarıdan gelecek her türlü şoka dayanıklılığını defalarca test etti, 1 Kasım’dan sonrada da bu dengeler olumlu yönde trend takip ettiler. Bu konuda bir kaygımız yok. Eğer biz ekonomimizi ve siyasetimizi yeniden yapılandırmaz ve yeni bir ruhla reform bilincini hayata, her kesme yayamazsak bir müddet sonra bu makro ekonomik dengeler bize kalıcı ve sürdürülebilir kalkınmayı beraberinde getirmeye bilir” ifadelerini kullandı.

 

-“BAŞBAKAN OLARAK SİZE VERECEĞİM SÖZ…”-

 

“Bizim size vereceğimiz teminat şudur. Başbakan olarak size vereceğim söz şudur” diyen Davutoğlu, “Önümüzdeki 4 yıl içinde, önümüzdeki genel seçimlere kadar, halkımızın iradesi yenilenen kadar bu istikrar ortamı sürecektir. Hiç kimsenin Türkiye’nin siyasal geleceği bağlamında öngörülebilirlik noktasında kaygıları olmaması gerekir. Bu taahhütte bulunuyoruz. Terörle mücadele sürerken aynı zamanda, dünyadaki en güvenli seçimlerden birini yaptık biz” diye konuştu.

 

-“MUHALEFETLE TARTIŞARAK, SESİMİZİ YÜKSELTEREK DEĞİL…”-

 

Seçim beyannamelerinde ne varsa hepsinin gerçekleşeceğini belirten Davutoğlu, “Hani vaat gerçekleşir de yeni bir seçime doğru gerçekleştirerek bir seçim kazanmak gibi bir kaygımız yok bizim. Vaatlerimizi ilk 3 ayda gerçekleştireceğiz. Eğer yasal bir düzenleme gerektiren vaat ise ve Meclis takvimi ona uymamış ise  belki gecikmeli olsa gerçekleştirilecek. Yasal düzenleme gerektirmeyen vaatler hemen, yasal düzenleme gerektiren, kısa sürede gerçekleşebilecek düzenlemeler ise 3 ay içinde gerçekleştireceğiz. Çok farklı kanaatlerin 1 hafta-10 gün içinde serddedildiğini gördüm, ne zaman gerçekleşecek, nasıl gerçekleşecek. Kaynaklarını hesap ederek bu yola çıktık. Kimsenin kaygısı olmasın, 3 aylık programımız içinde bunları gerçekleştireceğiz. İkinci programımız, 6 aylık program içerisinde yani yasama dönemi Meclis tatile girene kadar da reform paketlerini tamamlayacağız. Bunların hangileri olduğunu da hükümet programını paylaştıktan sonra, bir başka program vesilesiyle bunları açıklayacağız. Her birini madde madde ay ay kamuoyuna ilan edeceğiz. Tabi bunların vaktinde olabilmesi için de muhalefetle yakın bir diyalog içine gireceğiz. Muhalefetle tartışarak, sesimizi yükselterek, Meclis’in bloke edilmesi üzerinden gecikmelere engel olacak şekilde, gereken içtüzük düzenlemelerini de yaparak, bu reformları hayata geçireceğiz” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@